Westmedia

Nevidomým poslouží unikátní audiovizuální komora


Lidé se zrakovým postižením mohou využívat unikátní audiovizuální komoru, které se říká Temná. Prostřednictvím různých zvukových, hmatových nebo i obrazových cvičení se mohou naučit lépe pracovat se svým hendikepem. Z tohoto důvodu může sloužit i jako tréninková místnost pro ty, kteří o zrak nedávno přišli anebo kterým se začíná prudce zhoršovat. Mohou se tam naučit zvládat každodenní činnosti, které pro ně dosud nebyly problém. Se zhoršujícím se zrakem už je ale pro ně těžké si například zavázat tkaničky u bot. Vše si v temné komoře mohou natrénovat a připravit se na nový život.

Nevidomým a slabozrakým se snaží pomáhat nejrůznější organizace, mezi ně patří i společnost Tyfloservis, která nyní otevřela unikátní audiovizuální komoru, která může posloužit jako taková tréninková místnost pro nevidomé. Proto také dostala název Temná. 

V Praze sice najdete několik restaurací nebo kaváren, které jsou uzpůsobené nevidomým, temná komora je ale v rámci celé České republiky naprostou novinkou. Na rozdíl od jiných podobných zařízení, která jsou spíše zážitková, plní temná komora především edukativní účel.

Myslelo se i na detaily, které jsou ale v běžném životě důležité, například zavazování tkaniček u bot.

Nevidomost patří jednoznačně mezi vůbec nejtěžší druhy postižení. Člověku, který náhle přijde o zrak se obrátí život na ruby. Jde o temnou cestu, ze které už není možné sejít. Ne náhodou Ivan Olbracht pojmenoval svůj román o slepém muži Žalář nejtemnější. Tito lidé v tom ale naštěstí nejsou sami.

Temnou komoru mohou lidé se zrakovým postižením najít v sídle Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých v Krakovské ulici číslo 21 v městské části Praha 1. A třeba i jim pomůže lépe se vyrovnat se svým hendikepem a naučí je zvládat každodenní činnosti tak, jak na to byli zvyklí. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec