Praha se od posledních povodní výrazně posunula v protipovodňových opatřeních a učinila několik zásadních změn a kroků, které by měly výrazně pomoci při zvládání tohoto přírodního živlu. A přestože od posledních povodní uplynulo už relativně hodně vody, zásahové složky je třeba udržovat v permanenci a tak se na Zbraslavi konalo pravidelné protipovodňové cvičení.
„Chceme-li se úspěšně bránit přírodním katastrofám, tak musíme vědět jak. Ta katastrofa přichází rychle a my musíme být schopni rychle zasáhnout. A rychle zasáhnete jenom tehdy, když víte, co máte dělat, jak to máte dělat a kdo to má dělat. To vše by takové cvičení mělo ukázat,“ vysvětluje primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
Hasiči a vojáci vyjížděli na Zbraslav z areálu Správy služeb hlavního města Prahy v Dubči, kde se také nakládaly mobilní prvky na nákladní vozidla čelním nakladačem Kalmar. I tento areál se od posledních povodní výrazně proměnil a zmodernizoval.
„Já tedy proto, že už mám jednu zkušenost z jedné povodně, kde jsem osobně byl, protože vím, co to to je stavět zábrany, dělal jsem to vlastníma rukama a vím, co bylo v Dubči, tak vím, že jsem viděl úplně jiné místo s obrovskými, nádhernými sklady a s technikou, která funguje jako blesk. Když nakládají ty obrovské soupravy a odváží je pryč, tak to je něco úplně jiného,“ hodnotí Bohuslav Svoboda (ODS), primátor hlavního města Prahy.
Kolona vozidel dorazila na Zbraslav po půl osmé večerní a hned se dala do práce, konkrétně do výstavby protipovodňových bariér. Původně bylo naplánováno až do šesti hodin ranních.
„Zdá se, že možná bude jednodušší, než některé úseky, protože zde je kombinace pevných bariér, mezi kterými jsou proluky, které se musí vyplnit, takže by cvičení mohlo proběhnout výrazně rychleji,“ říká Luděk Prudil, ředitel Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy.
Na cvičení se podílely jednotky Sboru dobrovolných hasičů městských částí, kterých dorazilo celkem 56 a pomáhala jim v tom také armáda.
„To cvičení má co do sebe jak v tréninku lidí, aby si na ten prostor zvykli a aby si zvykli i na práci v daném místě, tak i k tomu, že se procvičí, jestli opravdu to, co je na dané místo předurčeno, tak jestli na to místo skutečně sedí a jestli ten výsledek odpovídá tomu plánovanému stavu,“ popisuje ředitel Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy Luděk Prudil.
Jak hasiči tak i ostatní v rámci integrovaného záchranného systému musí být na nenadálé přírodní katastrofy připraveni. To ale platí i o členech zastupitelstva nebo rady městských částí i celé Prahy, protože jsou členy protipovodňové komise, která pak o jednotlivých opatřeních rozhoduje. Důležitý je proto pravidelný trénink.
„Je potřeba trénovat rozhodovací procesy, stejně tak varovací proces nebo případně i evakuaci, protože ta povodeň s sebou přináší právě takovéto věci a ona vždy přinese něco nového, co nás překvapí. Buď je to rychlost s jakou udeří nebo se objeví nějaké technické komplikace s kterými se nepočítalo. Je to zkrátka mimořádná událost, která se také mimořádně projeví a to je potřeba rychle vyhodnotit a učinit tak potřebná opatření,“ uzavírá Luděk Prudil, ředitel Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy.
Protipovodňová cvičení na Zbraslavi ukázala, že Praha je na povodně dobře připravena a že tento přírodní živel je schopna zvládnout zase o něco lépe a rychleji než v případě předešlých povodní. Nejlepší by ale samozřejmě bylo, kdyby v podobných případech nemuseli hasiči a armáda zasahovat pokud možno vůbec, ale příroda je v tomto směru bohužel nevyzpytatelná a zrádná.