Westmedia

Na Divoké Šárce vypustili bažanty do volné přírody


Možná vám to tak nepřijde, ale v příměstských oblastech Prahy i v samotném hlavním městě, je nyní větší šance spatřit drobnou zvěř, než na venkově. Díky loukám a lesům se jim tam totiž velmi dobře daří a mají tam příhodné podmínky pro život. Například v Divoké Šárce najdete nejrůznější živočichy, například bažanty. Teď tam navíc městská část Praha 6 společně s dětmi a zástupci myslivců nechala do volné přírody vypustit několik bažantích samiček, které jsou pro růst populace zcela zásadní.

Divoká Šárka je zase o něco divočejší. Do volné přírody tam totiž vypustili několik bažantích samiček. Akce se konala pod záštitou městské části Praha 6 a myslivců. Důvod, proč to udělali, byl prostý.

„Abychom podpořili divokou populaci bažanta obecného, který tady v Šárce žije. Snažíme se tak navýšit ty přírodní stavy, jelikož pro velikost populace je směrodatný vždy počet samic,“ říká Július Molnár z mysliveckého spolku Šárka.

„Je to taková tradiční Šestková akce, ke které jsou vždy přizvány děti z našich školek a má to ohromný dopad. Jak na ty děti, protože si z toho odnesou ty dojmy a každé dítě si z toho také odnese peříčko, tak také na celkovou osvětu toho, co se tady děje,“ doplňuje místostarostka městské části Praha 6 Mariana Čapková (Praha Sobě).

Vypouštění bažantů si nenechaly ujít děti z Mateřské školy Libocká, Meziškolská a Mateřské a základní školy Věry Čáslavské. Bažanti k Divoké Šárce neodmyslitelně patří a díky velmi pestré přírodě se jim tam dobře daří.

„Před lety, v okamžiku, kdy člověk chtěl vidět drobnou zvěř jako jsou bažanti nebo zajíci, tak je docela vtipné, že z Prahy musel jet někam na venkov, ale to se v průběhu let otočilo a na těch nedozírných polích už té zvěři není tolik a v průběhu roku tam nemá co jíst. Naopak v příměstských lokalitách, kdy Šárka je úplně ideální případ, kde je i příměstský les, tak se té drobné zvěři daří velmi,“ říká zástupce mysliveckého spolku Šárka Július Molnár. 

Bažanti pro přežití potřebují v první řadě příznivé prostředí, kde je dostatek úkrytů a dostatečné potravní podmínky. Bažanti se krmí nejrůznějšími plody, travinami i hmyzem. A Divoká Šárka to jsou především travnaté louky a tak se tam hmyzu velmi dobře daří, což zase ocení malá bažantí kuřátka. Úplná idylka to ale přeci jen není, stále se musí mít na pozoru před přirozenými predátory.

„Bažant je vlastně poměrně ve spodu potravního řetězce, takže co se týká přirozených predátorů, tak ze zvěře liška, ale u nás třeba ve velkém i divoké kočky, které se toulají a samozřejmě se dá najít škoda i u prasat, která v okamžiku, kdy někde najdou snůšku, tak je to všežravec a bez milosti ji vymetou,“ uzavírá Július Molnár z mysliveckého spolku Šárka. 

Na bažanty se pak také samozřejmě pořádají i hony, ale během společných honů je vždy povoleno lovit pouze bažantí kohouty, to je ostatně dané zákonem. Při lovu si tak myslivci část bažantů sice berou, ale ne tu, která ovlivňuje populaci. Teď ji navíc vypuštěním bažantích slečen do volné přírody zase o něco rozšířili.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec