ZAKTV
author image
Ondřej Švec

Publikováno 26. 7.

Kouřimský svatý Štěpán mísí románský styl s gotikou


Středočeské město Kouřim a jeho okolí láká na celou řadu historicky a architektonicky cenných památek. Jednou z těch vůbec nejcennějších je bezesporu Kostel svatého Štěpána na Mírovém náměstí. Pochází už ze druhé poloviny 13. století a vystavět ho nechal samotný český král Přemysl Otakar II. Zajímavostí je, že chrám v sobě nese zbytky doznívajícího románského slova a zároveň ve velkém přebírá prvky právě nastupující gotiky. Zvnějšku je zdoben hned šestnácti náhrobními kameny, uvnitř pak překvapí hravé pojetí v secesním duchu. Vedle kostela pak upoutá pozornost zvonice s obrácenými zvony.

Ve městě Kouřim se nachází krásný, kdysi farní kostel svatého Štěpána. Jde bezesporu o historicky nejcennější stavbu na území města. Založena byla už ve druhé polovině 13. století a to z iniciativy českého krále Přemysla Otakara II., který byl stavebníkem tohoto chrámu.

Ale jelikož se jednalo o jednu z prvních gotických staveb v této oblasti, která ještě stále byla pod silným tlakem a vlivem staršího románského umění, tak nakonec i samotná architektura tohoto krásného kostela, v sobě obsahuje a nezapře i doznívající prvky románského slohu. 

A tím prostorem není nic jiného než krypta, kaple svaté Kateřiny Alexandrijské, jíž je tento prostor zasvěcen. 

Klenba je přitom zcela mimořádná, protože by podle odborníků mělo jít o vůbec nejstarší ukázku užití tohoto druhu klenby nejen v rámci českých zemí, ale i v rámci celé střední Evropy.

Kostel je zároveň zvnějšku velmi bohatě zdoben a to nejrůznějšími náhrobními kameny neboli epitafy, kterých je celkem šestnáct, pochází z dílny architekta Kamila Hilberta a jsou vytvořeny buďto z mramoru nebo z pískovce.

Krásný pohled se ovšem naskýtá návštěvníkům i uvnitř kostela, který je bohatě zdoben netradiční malbou v secesním duchu. Poprvé vznikla v roce 1904 právě na návrh architekta Kamila Hilberta a pražského malíře Františka Urbana. 

Málokterý z kostelů si ale uchoval svou původní malířskou výzdobu. I tato výzdoba je jen jakousi iluzí a navození nálady té dávné barevnosti kostela. Původní malířskou výzdobu, reprezentující ještě středověké období ale můžete spatřit právě v mimořádném prostoru krypty svaté Kateřiny. A mimořádná je pak také chrámová zvonice, stojící hned vedle kostela svatého Štěpána a to právě svými atypickými zvony.

S takto obrácenými zvony srdcem vzhůru se u nás v Česku setkáte jen v Kouřimi a v Rovensku pod Troskami na Semilsku. Jak Kostel svatého Štěpána tak zvonici byste si rozhodně při návštěvě Kouřimi neměli nechat ujít a to nejen, pokud se zajímáte o historii nebo architekturu. 

author image
Ondřej Švec

Publikováno 26. 7.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec