Národní muzeum v Praze obsahuje celou řadu mimořádně cenných sbírek a artefaktů. Jednou z nich je bezesporu i sbírka minerálů. Ty si mohou návštěvníci prohlédnout v rámci expozice s názvem Sál minerálů, kde je jich k vidění přes 4 tisíce. Tato sbírka je v muzeu zároveň úplně nejstarší a její rozšiřování probíhá už více než 200 let.
Prohlédnout si můžete minerály z celého světa, ale i z Česka, například stříbro z Jáchymova nebo z Příbrami, případně acháty z Podkrkonoší. Výjimečná je i sbírka vltavínů z jihočeských a moravských nalezišť. Pokud byste měli štěstí, tak je můžete klidně najít po dešti na poli a to zejména v jižních Čechách a na Moravě.
A pokud by vám náhodou nestačilo to, co můžete najít u nás na planetě Zemi, k prohlédnutí i k osahání je tu také řada kousků, které k nám přiletěly z nekonečného vesmíru. Některé minerály jsou ale naopak pod pečlivým dohledem a ani zaměstnanci muzea se jejich blízkosti z bezpečnostních důvodů nesmí vystavovat příliš dlouho. Jde totiž o radioaktivní uran.
Mineralogické sbírky jsou součástí Národního muzea už od roku 1818, kdy vybraní šlechtici muzeum založili a velká část z nich mu věnovala své sbírky. Od té doby se intenzivně rozrůstá a v současnosti čítá okolo 110 tisíc kusů.