ZAKTV

Expozice připomíná výsadkáře z operace Anthropoid


Osudy československých výsadkářů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, připomíná expozice Národního památníku hrdinů heydrichiády v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulice. Po úspěšném splnění operace Anthropoid, jejímž cílem byl atentát na říšského protektora Reinharda Heidricha se výsadkáři ukryly v kryptě kostela, kde pobývali tři týdny. Až na základě udání od výsadkářského parťáka Karla Čurdy se o nich dozvědělo gestapo. Po sedmihodinové přestřelce nakonec skupina parašutistů podlehla. Jejich hrdinský čin se ale navždy nesmazatelně vepsal do Československých dějin.

Druhou světovou válku zásadně ovlivnila mimo jiné operace Anthropoid, pod kterou byli podepsání českoslovenští výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Jejím cílem byl atentát na říšského protektora Reinharda Heyidricha. Po úspěšném splnění mise uspořádali nacisté na parašutisty hon. Ti se tři týdny skrývali v kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Po vyzrazení úkrytu čelili obrovské přesile. Místo, aby skončili jako zajatci a byli podrobeni mučení, raději si vzali život sami. Jejich osudy nyní připomíná expozice v rámci Národního památníku hrdinů heydrichiády. 

Návštěvníci se během prohlídky seznámí se samotným pozadím operace Anthropoid. Samotná prohlídka je ale spíše pietnější pro dokreslení atmosféry a představy, jak tehdy dramatické momenty dvojice parašutistů musela prožívat. 

Dnešní národní hrdinové byli prakticky v pasti. Přitom paradoxně teoretické možnosti úniku existovaly. 

Dnes už v kryptě naleznete jen prázdné tumby, kam se původně ukládaly ostatky kněží a také sedm bust parašutistů, kteří v kostele bojovali. Čtyři přímo v kryptě a tři nahoře v kostele. Součástí jsou i jejich stručné životopisy.

Během sedmihodinového boje s německými jednotkami zahynuli všichni parašutisté buď vlastní rukou nebo na následky vážných zranění. Přestože oba příslušníci výsadku zahynuli, byla mise považována za úspěšnou, neboť zadaný úkol byl v plném rozsahu splněn. Teror v reakci na atentát přinesl tisíc pět set popravených Čechů, mimo jiné nacisté vypálili obce Lidice a Ležáky  a postupně zavraždili  v koncentračním táboře Mauthausen celkem 294 nejbližších spolupracovníků parašutistů z řad českého odboje. Nicméně i díky tomuto činu bylo poválečné Československo uznáno mezi vítězi. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec