WandP

Dům Radost na Žižkově připomene moderní dějiny


Dominanta pražského Žižkova, Dům RADOST, slaví v tomto roce výročí devadesáti let. Při této příležitosti bude možné od března navštívit program s názvem „90 let (ne)svobody s Domem RADOST“ zaměřený na moderní dějiny. Program nabídne interaktivní výstavy, diskuse s pamětníky, promítání dobových filmů či prohlídky protiraketového krytu. Pro tuto akci poskytl záštitu radní hl. m. Prahy pro oblast školství Antonín Klecanda.

První český mrakodrap v Česku na pražském Žižkově sloužil dlouhá desetiletí odborům a to jak těm komunistickým, tak současným. Za ta léta budova také hodně pamatuje. Dnes už v něm odbory nesídlí a přejmenoval se na Dům Radost. Jeho ředitel Tomáš Kašpar se v rámci 90-tých oslav tohoto domu rozhodl uspořádat zajímavý program s názvem 90 let (ne)svobody. 

„Počínaje příští středou 6. března až do 26. června, vyjma 1. a 9. května, kdy jsou státní svátky, tak každou středu v našem Domě Radost proběhne speciální program, připravený k tomuto našemu projektu a to ve dvou částech,“ vysvětluje ředitel Domu Radost a autor projektu Tomáš Kašpar.

Dopolední část bude výhradně určená pro školy, zejména pro střední školy a vyšší ročníky základních škol. Odpolední část pak bude určena pro veřejnost. Lidé mohou zdarma navštívit například výstavy Fotbal v undergroundu nebo Ještě jsme ve válce. Výstavy jsou zapůjčené Ústavem pro studium totalitních režimů. 

„Velkou novinkou a velkou událostí z mediálního hlediska je ovšem především zpřístupnění skutečně zajímavých prostor podzemního krytu, temného podzemí, tajemných prostor, které v podstatě široké veřejnosti doposud nikterak zpřístupňovány nebyly. Teď je ta šance, teď je ta příležitost,“ láká tisková mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimu Petra Jungwirthová. 

Záštitu nad akcí převzal radní hlavního města Prahy pro oblast školství Antonín Klecanda (STAN).

„My jsme hrozně rádi, že pan radní nad tímto mohl převzít záštitu. Přibližuje nové generaci něco, co ta předchozí musela zažívat. Já jsem skutečně z té generace, která se narodila až po pádu totality a tu dobu, o které tento projekt a tato akce pojednává primárně, tak zná jenom zprostředkovaně a právě díky takovýmto akcím se může dozvědět více,“ shrnuje předseda školské komise hlavního města Prahy Pavel Pospíšek (STAN).

Vše zakončí ve středu 21. srpna slavnostní promítání nového filmu Vlny režiséra Jiřího Mádla. Jedná se o snímek o hrdinství rozhlasových pracovníků v roce 1968, kdy díky jejich vynalézavosti vysílal Československý rozhlas ještě dlouho poté, co zemi obsadila vojska Varšavské smlouvy. 

Sdílet:

Více od Ondřej Švec