Westmedia
author image
Ondřej Švec

Publikováno 27. 10.

Bezdomovci v Praze využívají své psy k žebrání


Jistě se vám mnohokrát stalo, že jste viděli na ulici bezdomovce, kdy vedle něj věrně seděl jeho psí kamarád. Často jde o nerozlučnou dvojici, která by bez sebe nedala ani ránu. Zároveň se ale množí případy, kdy tito lidé využívají své psy k nevhodné činnosti, jako je například žebrání. Praha proto usiluje o to, aby byla takováto činnost zakázána a zvířata jim mohla být případně odebrána. Příslušná vyhláška pro zpřísnění pravidel by mohla být projednána a schválena už do konce tohoto roku. Město nechce bezdomovcům psy zabavovat, pouze je chce chce chránit před případným týráním a zneužíváním.

Praha se stejně jako většina velkoměst světa potýká s problematikou lidí bez domova. S tím v poslední době souvisí i další problém a to jsou psi lidí bez přístřeší, které využívají a často i zneužívají k žebrotě. Vedení města o tomto problémů ví a snaží se ho citlivě řešit. 

„Je to problém, ale chci zdůraznit, že v žádném případě nechceme zakazovat bezdomovcům, aby mohli chovat zvířata. Často se bezdomovec o zvíře stará mnohem lépe, než člověk, který má obrovské materiální možnosti. Péče o psa je totiž otázka emoce, ale ne otázka peněz,“ vysvětluje náměstek primátora hlavního města Prahy Jiří Pospíšil (TOP 09).

V případě, že by ale někdo využíval psa k žebrání a byl takto nepřímo týrán, tak chce Praha prosadit, aby v takovýchto případech byla tato činnost zakázána a zvířata případně zabavena. Nejde ale o útok na bezdomovce jako takové, jako spíš na ty, kteří využívají bezbranné tvory například právě k žebrání.

„Někdy se jedná o lidi, kterým ten pes přímo patří, tam já osobně jsem shovívavější, ale často, pokud se jedná o různé gangy, například z Rumunska, tak se jedná o psy, kteří jim přímo nepatří, ale jsou získáni právě za tím účelem, aby byli takto využíváni k činnosti žebrání,“ popisuje Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek primátora hlavního města Prahy (TOP 09).

Magistrát nyní zpracovává zpřísnění pravidel pro tuto činnost, do konce tohoto roku by mohla být příslušná vyhláška projednána a případně schválena.

„Já podporuji, aby tito lidé, pokud jsou třeba v sociálních ubytovnách v zázemí od města, aby si ta zvířata mohli brát s sebou, to znamená, nechci rozdělovat páníčky a zvířata. Tady máme pomoci lidem, kteří jsou v sociální nouzi, aby si mohli psy nechat, ale pokud je někdo zneužívá k žebrání, tak je to úplně jiný případ,“ upřesňuje náměstek primátora hlavního města Prahy Jiří Pospíšil (TOP 09).

Pokud by se ale ukázalo, že je pes týraný a využívaný k nevhodné a zakázané činnosti, pak je možné zvažovat i jeho odběr a to většino na základě úkonu městské policie. Najde se ale celá řada bezdomovců, kteří, ač sami strádají, tak se snaží o své psí kamarády starat jak nejlépe dovedou, a těmto lidem se bude Praha vždy snažit pomáhat.

author image
Ondřej Švec

Publikováno 27. 10.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec