WandP

Antonín Dvořák byl skladatel světového významu


Antonín Dvořák s Bedřichem Smetanou patří mezi nejvýraznější představitele české klasické hudby. Antonín Dvořák je navíc skladatel světového významu, kterého v Americe považují za „svého“. Právě za velkou louží během svého tříletého pobytu zanechal natolik výraznou stopu, že tam položil základy pro americkou hudbu, na kterých pak stavěli další skladatelé. Řezníkův syn se stal uznávaným skladatelem už za svého života a jeho Symfonie č. 9 Z Nového světa zazněla dokonce při první návštěvě člověka na Měsíci v roce 1969. O jeho životě a díle se můžete dozvědět v Muzeu Antonína Dvořáka v Praze.

Co Čech, to muzikant! A v případě hudebního skladatele Antonína Dvořáka to platí snad stonásobně. Tento od přírody mimořádně hudebně nadaný umělec se narodil v Nelahozevsi u Prahy do řeznické rodiny. A přestože z něj jeho tatínek chtěl mít řeznického následovníka, jeho syn naštěstí vyměnil řeznické nože za jemnější náčiní a stal se skladatelem světového významu. O jeho životě a díle se můžete dozvědět v Muzeu Antonína Dvořáka v Praze, kde mají rovnou dvě expozice.

O patro výš se pak nachází výstava, která je věnována zápisu archivu Antonína Dvořáka do mezinárodního registru paměti světa UNESCO s názvem Antonín Dvořák: Můj život a dílo. Tato výstava je unikátní v tom, že každý měsíc ukazuje jiný Dvořákův originální rukopis. 

Antonín Dvořák se rychle stal vyhledávaným zdrojem pro zahraniční hudební nakladatele, dnes bychom řekli producenty nebo manažery, zejména z Německa a začal tvořit hudbu na zakázku. Dařilo se mu natolik, že byl pozván i do Ameriky, kde se stal ředitelem Národní konzervatoře v New Yorku. Američané si ho cenili natolik, že mu dali roční gáži 15 tisíc dolarů, což bylo mimochodem o třetinu více, než pobíral tehdejší starosta města. Američané mu dali náročný úkol - vypracovat jakýsi koncept národní hudby.

A tady už mluvíme o té nejznámější Symfonii č. 9 Z nového světa, která znamenala výrazný krok k položení základů americké hudby, na kterých pak stavěli další skladatelé. Dvořák se ale pochopitelně těšil domů, do své vlasti, kde se dočkal mimořádného uznání.

Sdílet:

Více od Ondřej Švec