ZAKTV

V Plzni žije zhruba 400 bezdomovců, jejich problémy přiblíží speciální video


Zhruba 400 osob, kteří postrádají svůj domov, žije podle statistik přímo v Plzni. Přiblížit veřejnosti problematiku těchto lidí a ukázat, kdo všechno se jim v západočeské metropoli, je cílem nového videa, které nechal zpracovat Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování Magistrátu města Plzně. Video zachycuje konkrétní osoby, zmiňuje jejich příběhy a vede k zamyšlení nad často pohnutým osudem. Ukazuje i konkrétní tváře těch, kteří lidem bez domova pomáhají. Město bude video využívat jako edukativní materiál při workshopech na školách i dalších akcích. Video tak doplňuje rozsáhlý soubor aktivit, kterým se Plzeň a ostatní zapojení věnují. Na problematiku bezdomoví upozorní i kampaň Noc venku, která se uskuteční 21. listopadu 2024.

V Plzni se počet lidí bez domova už několik let drží kolem čísla 400. Zhruba polovina z nich se pohybuje v centrálním plzeňském obvodu. "Největší skupina lidí bez domova je ve věku kolem 40 let. Analýzou provedenou Západočeskou univerzitou v Plzni bylo ale zjištěno, že zesiluje skupina ve věku 20 až 30 let a roste podíl žen,“ řekla Lenka Walterová, vedoucí odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování (ODBSZ). V rámci Magistrátu města Plzně se na řešení podílí několik odborů, kromě ODBSZ také odbor bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení, odbor sociálních služeb a odbor bytový.

Podle primátora Romana Zarzyckého video jasně ukazuje, že každý do života vstupujeme z jiné výchozí pozice. "Jako město se snažíme každému pomoci k tomu, aby se znovu postavil na vlastní hony. Mám radost, že z poslední doby evidujeme několik příkladů, kdy se to povedlo,“ uvedl.

Město usiluje o udržení stávající sítě pomoci a služeb, zároveň postupně služby rozšiřuje. Například v září 2023 byl ve Wenzigově ulici otevřen nový Azylový dům Patronus s kapacitou pro 26 lidí, který provozuje Armáda spásy České republiky.  Svoji kapacitu rozšířil také Domov sv. Františka ve Wenzigově ulici, a to pro službu noclehárny a nízkoprahového denního centra. „Problematika bezdomovectví zahrnuje mnoho oblastí, které se prolínají. Jde o sociální služby, vzdělávání, zaměstnanost, zdravotnictví, ale například i o veřejný prostor. Na jejím řešení se podílí řada organizací a já bych jim tímto chtěla poděkovat. Zapojovat lidi bez domova znovu do společnosti totiž není, jak je vidět i z připraveného videa, vůbec jednoduché,“ řekla Světlana Budková, radní Plzně pro oblast bytovou, včetně dostupného a sociálního bydlení. Město připravuje také rozšíření služeb sociální prevence, chystá výstavbu dvou nízkoprahových denních center pro osoby bez domova, jedno právě určené pouze ženám, které jsou na ulici více zranitelné.

Každoročně Plzeň realizuje i sérii zimních opatření tak, aby co nejvíce lidí bez domova mělo možnost být v teple. Ovšem určitá část osob žijících na ulici i v mrazivých dnech jakoukoliv pomoc nekompromisně odmítá. V takových případech je velmi důležitá činnost terénních sociálních služeb a poskytování potravinové a humanitární pomoci.  

Už druhým rokem se letos v Plzni uskuteční celorepubliková kampaň Noc venku, kterou realizuje organizace TADY a TEĎ. Letos bude 21. listopadu od 16 hodin v DEPO2015. Kampaň na podporu lidí bez domova je určená široké veřejnosti, tedy těm, kdo mají zájem dozvědět se něco víc o životě na ulici. V rámci akce mohou dobrovolníci přespat venku na vybraném místě. Tam bývá připraven program a debaty týkající se problematiky bezdomovectví.

Sdílet:

Více od Marie Osvaldová