WandP

Jak se neztratit? Začíná další ročník Dnů pro duševní zdraví v Plzni


Zajímá Vás, jak probíhá sezení s terapeutem? Jak pomáhat a být nablízku člověku se zkušeností s duševním onemocněním? Přijďte na akci Dny pro duševní zdraví, kterou i v letošním roce pořádá nezisková organizace Ledovec. Vedle přednášek a workshopů je připravena třeba tematicky zaměřené představení s prvky vzdušné akrobacie, koncert, pubkvíz a další kulturně společenský program. V Plzni se akce uskuteční od 7. do 11. října  v Moving Station, průběžně se bude konat i v dalších regionech kraje.

Součástí plzeňského programu je například ochutnávka terapie. Ta je určena všem, kteří nevědí, zda si se svými problémy dokáží poradit sami, rádi by si o nich promluvili, ale bojí se říct si o pomoc. „Za účasti terapeutů z Plzeňska chceme účastníkům přiblížit, jak takové sezení s terapeutem probíhá. Povídat si budeme i o tom, jak se liší různé směry terapie a jak si terapeuta vybrat,“ přiblížil Petr Moravec, ředitel Ledovce. Podle něj bude prostor i pro setkání s lidmi, kteří své vlastní zotavení z duševního onemocnění žijí, nebo mají s nemocí zkušenost z pozice pečujícího. „Pro rodiče i další blízké je připravené setkání s názvem Sebeobětování není řešení. Osobně se hodně těším na večerní talk show, kterou pořádáme přímo na Světový den duševního zdraví 10. října. Pozvání přijali lidé, kteří budou otevřeně hovořit o tom, jak se žije s duševním onemocněním, s jakými reakcemi okolí se setkávají, co jim pomáhá a co je naopak sráží,“ vysvětlil Petr Moravec.

Na téma duševního zdraví akce nahlíží z různých úhlů. V programu je tak i tradiční plzeňská akce Čítání lidu, která nabídne jako obvykle scénické čtení z knih s hudebním doprovodem, nebo  hospodský kvíz – obojí s tematikou duševního zdraví. „V programu je také divadelní performance V kruhu. Autorka a performerka Klára Hajdinová na jeviště přináší svou osobní zkušenost. Představení doplníme následnou debatou s psychoterapeutem,“ pozval na program Dnů pro duševní zdraví Petr Moravec.

Hlavním cílem akce je otevřít téma duševního zdraví, respektive duševních nemocí ve veřejném prostoru a pokusit se nabourat stigma, které se na ně váže. Každoročně má akce stanovené hlavní téma, letos jím je otázka Jak se neztratit? „Na to, jak se neztratit v péči o druhé, budeme hledat odpověď zejména s kolegy z dalších pomáhajících organizací, ale také s pedagogy, kterým bychom rádi nabídli možnost trochu si odpočinout během našeho psychohygienického semináře. Se zaměstnavateli a personalisty budeme hledat cesty k tomu, jak udělat prioritu z duševního zdraví také v práci,“ doplnil témata některých dalších akcí Petr Moravec.

Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury, Statutárního města Plzeň, městského obvodu Plzeň 3 a firmy Golden Gate.

Program Dnů pro duševní zdraví se objeví také ve Stříbře, v Tachově, v Klatovech a dalších místech Plzeňského kraje.

Aktivity neziskové organizace Ledovec, včetně akce Dny pro duševní zdraví, provází symbol modrého koně. Ledovec je zastáncem změn v oblasti psychiatrické péče. „Modrého koně Marca vnímáme a propagujeme jako symbol svobody, zotavení a nového přístupu k lidem s duševním onemocněním," vysvětlil Petr Moravec. Příběh koně Marca je spojen s italským psychiatrem Francem Basagliou, který se rozhodl měnit přístup k lidem s duševním onemocněním a podařilo se mu v této oblasti dosáhnout významných změn v celé Itálii. Od začátku své psychiatrické praxe se stavěl proti všem nedůstojným metodám léčby a využívání jakýchkoliv forem izolace. Basaglia začal léčebnu otevírat pro návštěvy a kontakt s veřejností. Pozval také skupinu umělců a výtvarníků, aby dohromady s pacienty a pracovníky vytvořili společné dílo. V roce 1973 tak dokončili velkou sochu modrého koně na kolečkách. Pro jeho vznik byl vzorem a inspirací skutečný kůň – svého času byl tento kůň jediný uživatel ústavu, který mohl opouštět zdi léčebny, protože měl za úkol odvážet špinavé prádlo. Byl kvůli tomu také zachráněn před smrtí na jatkách. Socha měla být představena na slavnostech San Vito v Terstu, ale byla tak vysoká, že bylo třeba vybourat kus zdi léčebny, aby mohla projet ven. Toto probourání a výjezd koně z psychiatrické léčebny v doprovodu pacientů se stal obrazem průlomu v přístupu k lidem s duševním onemocněním.

Sdílet:

Více od Peggy Kýrová