V sobotu 21. prosince přesně v 10:19 nastává zimní slunovrat, což znamená, že po nejkratším dni v roce přijde nejdelší noc. Slunce na své pouti po obloze vstoupí do znamení Kozoroha. Dosáhne obratníku Kozoroha a vrací se zpět k rovníku. Nastává také astronomická zima. Zimní slunovrat je nejtemnějším dnem roku, ale právě od tohoto dne zase začne světla přibývat. Zimní slunovrat je nejen astronomickou událostí, ale i hluboce symbolickým dnem, který ovlivnil tradice mnoha kultur a náboženství.
Tento astronomický jev sledovali naši předkové odpradávna. Zimní slunovrat představuje poslední a zároveň úplně první fázi života – prostor mezi smrtí a narozením. Podle starých legend právě v tento den, kdy je síla životodárného Slunce nejslabší, dosahují spojené síly temna vrcholu svého působení na Zemi a hranice mezi naším světem a silami podsvětí mizí. Podle pradávné tradice došlo v tomto období ke zrození boha Slunce, čehož obratně využili křesťané. Oslavy zimního slunovratu byly tak nahrazeny křesťanskými Vánocemi, kdy oslavy zrození slunečního božstva byly nahrazeny svátkem narození Ježíše Krista. Řada zvyků našich dávných předků se přenesla i do oslav Vánoc. Křesťanská tradice zdobení stromu má své kořeny právě v prastarých pohanských oslavách. Rodiny si do domů nosily živý strom, aby uchránily duchy dřeva před chladem drsných zimních měsíců. Drobné pochoutky se věšely na strom jako dary potravin pro duchy a na samý vrch se dávala pěticípá hvězda – pentagram, magický symbol pěti živlů. Strom obvykle zůstával v obydlí až do Hromnic (keltský svátek Imbolc), které dělí na polovinu dobu mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností. V některých oblastech naší země se tento zvyk udržuje dodnes – vánoční stromeček se odstrojí až na Hromnice. Již od pradávných dob je zvykem zdobit si příbytek jmelím – obzvláště jmelí z posvátného dubu mělo lidem zaručit štěstí po celý rok.
Pro staré Slovany byl zimní slunovrat symbolem nového začátku. Tento svátek, nazývaný Kračun, představoval příchod Světla, které poráželo temnotu. Ke stolu zvali symbolicky i zesnulé předky a hostili je jídlem, jako byla jablka, ořechy a postní pokrmy. Koledníci s maskami přáli rodinám štěstí a dostávali za to dary v podobě jídla. Předkové se za zimního slunovratu mohou objevit i v podobě neznámých příchozích, proto každý i neznámý příchozí musí být řádně pohoštěn. Odtud zvyk prostřít u štědrovečerní večeře „pro náhodného příchozího“.
Keltské kmeny slavily zimní slunovrat zapalováním obrovských ohňů na kopcích, aby posílily sluneční energii. Jmelí bylo symbolem plodnosti a ochrany, a proto jej druidové sklízeli z dubů. Tyto tradice se dochovaly v podobě dnešního adventního věnce a jmelí zavěšeného nad dveřmi.
Pro Germány znamenal zimní slunovrat svátek Yule. Hlavním symbolem bylo yulské poleno, které se zdobilo a zapalovalo. Jeho plameny symbolizovaly ochranu a plodnost na další rok. Tento zvyk přežil do dnešních Vánoc, například v podobě sladké rolády zvané „Vánoční poleno.“
V Římě byl zimní slunovrat spojen se Saturnáliemi, svátkem boha Saturna. Tyto oslavy hojnosti a rovnosti zahrnovaly hostiny, zapalování svící a výměnu dárků.
Zimní slunovrat označuje klíčovou část přirozeného ročního cyklu. V hmotném smyslu se Slunce vydává na novou pouť směrem k delším a delším dnům a novému období růstu a obnovy. V duchovním smyslu nás upomíná na to, že stará cesta musí vždy zemřít, aby mohla začít nová. Zimní slunovrat nás učí zastavit se, naslouchat a odpočívat spolu s odpočívající přírodou. V tichu přemýšlet, snít, meditovat a jen tak být.
V našem regionu můžete letos oslavit zimní slunovrat na kopci u rotundy svatého Petra a Pavla ve Starém Plzenci. Přivítání prvních paprsků Slunce v tichém rozjímání nebo meditaci za zvuku šamanského bubnu začne v sobotu 21. 12. v 6:45. Od 10:00 následuje Posvátná kakaová ceremonie. Posvátný kakaový obřad bude zaměřen na naše vnitřní světlo a jeho působení. Jedná se o kompletní ceremonii, která zahrnuje pobyt v posvátném prostoru, modlitby, blahořečení, posvátné kakao, odvod negativních energií, podpoření pozitivní karmy, vyrovnání energetických dluhů minulého roku a posvátný odpočinek.
S sebou si vezměte teplou podložku na sezení, odpovídající oblečení do chladu, čelovku pro výstup za tmy nahoru a vše potřebné pro vaši pohodu.
Chcete-li si slunovrat vychutnat o samotě, vydejte se třeba na vycházku na některé z tajemných míst. Místem, kde se v minulosti mohly odehrávat dávné rituály, jsou v našem kraji velké balvany u Žihle. Možná, že zde pocítíte tajemnou energii dávných časů, kterou znali již naši dávní předkové.
Tipy na oslavy zimního slunovratu:
Zapalte svíci: symbolicky přivítejte světlo a nový začátek.
Vyrobte si yulské poleno: na jeho povrch napište svá přání a pak ho spalte v krbu nebo ohništi.
Připravte tradiční pokrmy: zkuste jablka, ořechy nebo něco sladkého jako symbol hojnosti.
Meditujte: zamyslete se nad uplynulým rokem a stanovte si záměry pro ten nadcházející.