Tématem letošní podzimní přednáškové a diskusní série „Utváření města“, kterou připravil spolek Pěstuj prostor ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni, byly historické okolnosti, kulturní podmínky a významné osobnosti spjaté s utvářením měst a nastupující moderní architekturou. Po exkurzech přibližujících vznik moderního Hradce Králové, Zlína a Brna se v posledním díle pořadatelé „vrací domů“. Přednášku „Urbanistický a architektonický vývoj Plzně od počátku devatenáctého století do poloviny století dvacátého“ pronesou ve středu 18. prosince od 18:00 v přednáškovém sále Semlerovy rezidence na Klatovské třídě v Plzni Mgr. Tomáš Bernhardt, historik a kurátor Západočeského muzea v Plzni, a Ing. arch. Petr Domanický, historik architektury a kurátor sbírky architektury Západočeské galerie v Plzni.
Urbanistický vývoj Plzně prošel v během 19. století i v prvních dekádách 20. století zásadními proměnami, které výrazně ovlivnily podobu města. Historik Tomáš Bernhardt připomene osobnost purkmistra Martina Kopeckého, který se v druhé čtvrtině 19. století zasloužil o modernizaci Plzně a položil základy jejího průmyslového rozmachu. Industriální rozvoj následně podpořilo i přivedení železniční dráhy do Plzně v roce 1862, která napojila město na důležité obchodní trasy. Architekt Petr Domanický poté naváže urbanistickými změnami města ve 20. století, kdy se Plzeň rozšiřovala o přilehlé obce a vznikala tzv. Velká Plzeň (1924). Tento krok umožnil plánovitý rozvoj a modernizaci města po vzoru evropských metropolí. Kromě stoletého výročí rozšíření města připomene Petr Domanický rovněž zásadní úlohu městského stavebního úřadu, od jehož založení letos uplynulo 150 let.
Přednáškovou a diskusní sérii „Utváření města“ připravil spolek Pěstuj prostor ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni a s podporou Ministerstva kultury ČR, města Plzně, Státního fondu kultury ČR a Nadace české architektury.
Mgr. Tomáš Bernhardt je historik, národopisec, publicista a spoluautor knih o Plzni, absolvent studia historie a archeologie na Karlově univerzitě. V současné době působí jako kurátor národopisných sbírek Západočeského muzea v Plzni.
Ing. arch. Petr Domanický vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. Od roku 1997 pracoval na plzeňském pracovišti dnešního Národního památkového ústavu, kde se podílel na koncepci oprav památek v Plzni a dalších místech regionu. Od roku 2009 působí v Západočeské galerii v Plzni jako kurátor nově založené podsbírky architektury, kterou buduje. Publikační a výstavní činnost zaměřuje na architekturu 19. a 20. století v regionu.