WandP

Vítězný návrh sídla pražské záchranky bude brzy znám


Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy patří mezi nejstarší záchranné služby na světě. Letos v prosinci oslaví už 166. výročí své existence, která započala v roce 1857. Díky skvělé pověsti, které dosáhla svými zásahy při požárech i povodních, získala své první oficiální sídlo v dolní části Václavského náměstí v roce 1890. Dnes záchranáři využívají prostory mimo jiné v Korunní ulici, kde je ale už roky sdílí s městskou policií. O vybudování nového vlastního sídla záchranky teď v rámci urbanisticko-architektonické soutěže hlavního města usiluje šest architektů, které vybrala odborná porota.

Stavba nového sídla pražské Zdravotnické záchranné služby je zase o krok blíž realizaci. Architektonická soutěž na podobu této budovy spěje do svého finále. V druhém kole odborná porota vybírala z šesti návrhů.

"Bude následovat to, že vybereme první tři návrhy. Pak tyto návrhy musí odsouhlasit rada hlavního města Prahy. Samozřejmě jsou tam i nějaké zákonné lhůty, kdy se tak děje. Poté, když odsouhlasí rada hlavního města Prahy, tak s tím prvním, či druhým, či třetím, jak budou vyzváni, uzavřeme smlouvu tak, aby oni pokračovali dále v projektových pracích. Nicméně já jsem strašně ráda, že vidíme, že se chýlíme ke konci toho, aby jsme vybrali ten návrh, na základě kterého opravdu naši záchranáři, naši andělé strážní dostanou novou budovu, která bude důstojná k tomu, aby odváděli svoji perfektní práci, tak jak ji odvádějí,"

Součástí poroty jsou mimo jiné tři zástupci pražské záchranky. Návrhy posuzují také ale nezávislí porotci.

"Obvykle hledáme v těch návrzích něco, co bych nazval vnitřní silou nebo konceptem, přesvědčivostí, řešení. Speciálně u tohoto projektu je to velmi neobvyklá a zajímavá typologie, kde se kloubí kancelářská budova s úplně specifickým provozem, se kterým nikdo z nás porotců nemá zkušenost. Takových budov se nestaví mraky,"

Všechny návrhy, které byly do soutěže zapojeny si budou moci zájemci již brzy prohlédnout v rámci výstavy, která se uskuteční v Institutu plánování a rozvoje.

Sdílet:

Více od Jaroslav Šetlík