V pořadí druhý seminář týkající se komunitní a komunální energetiky připravila pro své obyvatele desátá městská část. I tentokrát šlo především o sdílení potřebných informací, které s touto tematikou souvisí.
"Je to jeden ze segmentů, kde v tuhle chvíli lze žádat o řadu dotací a jde nám všem o společnou věc. To znamená energetické úspory a moderní řešení pro naše budovy, domy, bytové domy. S právními konzultanty, kteří pracují i pro úřad, sdílíme s veřejností právě ta pravidla, jakými způsoby pořizovat třeba fotovoltaické panely na domy, aby to všechno bylo v pořádku, aby potom mohlo dojít k napojení do sítě a tak dále," řekl Milan Maršálek (VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL), radní, MČ Praha 10.
Městská část Praha 10 má nově zřízený výbor pro energetický management a já jsem velmi ráda, že výbor iniciuje pořádání informativních a vzdělávacích seminářů. Jsou zejména zaměřovány na komunitní energetiku, na to, aby bytové domy, SVJčka a bytová družstva se dokázaly orientovat v současné legislativě, která toto řešení umožňuje. A snažíme se představovat i příklady z praxe," řekla Renata Chmelová (VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL), předsedkyně výboru pro energetický management MČ Praha 10.
Semináře se konají ve spolupráci s významnými partnery, jakým je například Energetický regulační úřad a další. O akce je mezi obyvateli Prahy 10 velký zájem.
"My jsme na tomhle semináři minule měli asi čtyřicet zástupců společenství vlastníků jednotek. Dneska je ta účast zhruba asi dvacet - poloviční. Je to dáno také tím, že dneska tady budou zejména ti, kdo mají skutečně zájem o tu realizaci těch věcí. To první setkání na podzim loňského roku bylo poměrně obecné, informativní, dneska už je to opravdu takový ten popis, jak na to," řekl Milan Maršálek (VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL), radní, MČ Praha 10.
Další seminář chystá městská část na léto. Tedy na dobu, kdy by už měla být známa přesná podoba zákona o komunitní energetice.