Intenzivnější čištění, aktivnější hlídání odstavených souprav a kampaň pod názvem Za čisté vlaky. To jsou kroky, kterými chtějí Středočeský kraj, hlavní město Praha a České dráhy bojovat proti graffiti.
"Prakticky všechny CityElefanty na středočeských kolejích vybavíme antigraffiti nátěry, antigraffiti laky a antigraffiti polepy. To potrvá zhruba tři roky , protože je to sedmdesát jednotek a každá ta jednotka nějakou dobu trvá. Pak budeme CityElefanty vybavovat kamerami, které budou s vysokým rozlišením. A v neposlední řadě jde o opatření, která se týkají hlídkové činnosti, zejména v nočních hodinách. To znamená jak v depech Českých drah, tak i na odstavných nádražích, kde chceme nasadit kamerové systémy, laserové závory, bude uděláno oplocení na místech, kde to udělat lze. V neposlední řadě, a na to hodně sázíme, budou vlaky hlídat vycvičené jednotky se psy,"
Jednotku CityElefant pracovníci čistí osm až deset hodin. To vyžaduje odstavení vlaku z provozu. Z toho důvodu může čištění probíhat pouze o víkendech, kdy jsou tyto jednotky méně vytížené. Do budoucna se proto počítá například s instalováním vnějšího a vnitřního kamerového systému.
"Instalace znamená další odstavení vozidla z provozu, které bychom potřebovali, aby vozilo cestující a ne bylo odstavené. Takže je to věc, která má tyto větší souvislosti a musíme to nějak skloubit i s těmi nástřiky, čištěním a kamerami. Proto jsem i rád, že se nám podařilo teď domluvit s objednateli na léto, na celý červenec, srpen, že budeme přes to přepravní sedlo, když to tak řeknu, kdy cestuje menší počet lidí do práce a do škol, tak budeme jezdit v jenom v jednoduchém řazení, jenom jeden Elefant na většině spojů a budeme mít víc jednotek k dispozici na to rychlejší čištění a větší ochranu přes ty dva měsíce,"
Jen v letošním roce České dráhy vyčistily téměř sedmdesát jednotek, což odpovídá takřka celé flotile CityElefant v Praze a Středočeském kraji.