Zdravotníci Uherskohradišťské nemocnice v posledních týdnech evidují rostoucí počet pacientů s klíšťovou encefalitidou. Může za to zvýšený výskyt klíšťat v přírodě v letních měsících.
Klíšťová encefalitida je nejčastějším virovým onemocněním přenášeným klíštětem v České republice. Původcem onemocnění je RNA virus dále předávaný infikovanými klíšťaty, zdrojem viru jsou drobní hlodavci a lesní zvěř, od kterých se sající klíště nakazí. Zřídka může k nákaze dojít požitím tepelně neupraveného mléka a jeho produktů.
Infekční oddělení Uherskohradišťské nemocnice je spádovým pracovištěm pro Zlínský kraj, hospitalizace s klíšťovou encefalitidou jsou v letním období velmi časté. V uplynulých dnech zde bylo s touto diagnózou hospitalizováno pět pacientů, za poslední měsíc pak byli dva pacienti přeloženi z důvodu vážného průběhu na vyšší pracoviště do Brna.
„Pro onemocnění je typický dvoufázový průběh, přičemž jeho závažnost je variabilní. U některých pacientů se nemusí projevit žádné příznaky ani symptomy nemoci nebo se infekce projeví jen velmi mírně a nemoc nepřejde do plně rozvinutého stadia. Často však postihuje nervovou soustavu a může vést až k úmrtí pacienta. Riziko vzniku komplikací narůstá s věkem a následky mohou být trvalé,“ popisuje průběh onemocnění zástupkyně primářky infekčního oddělení Zuzana Surá.
Diagnostika klíšťové encefalitidy se provádí z krve průkazem protilátek. Cílená léčba tohoto onemocnění však bohužel neexistuje. Léčeny jsou pouze jednotlivé symptomy.
„Nejúčinnější prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování, které je možné absolvovat kdykoliv v průběhu roku na naší infekční ambulanci nebo cestou praktického lékaře. Účinnost přesahuje 99 % a pacienty je snášeno velmi dobře,“ dodává Zuzana Surá.
Základní očkování proti klíšťové encefalitidě se skládá ze tří dávek. Pro pacienty nad 50 let je očkování zdarma.
Foto: Uherskohradišťská nemocnice