WandP

Canisterapii ve Vizovicích nově poskytuje dvouletá kavalírka Deisi


O tom, že blízkost zvířete má na lidskou psychiku pozitivní vliv, není pochyb. Některé druhy zvířat dokonce mají předpoklady k tomu, aby mohly pomáhat léčit. Nejčastěji využívaným a pravděpodobně nejvhodnějším zvířetem pro tento druh terapie je pes. A nyní můžete canisterapie využít i ve Vizovicích.

 

Canisterapie je terapie zaměřená na podporu léčby za pomoci terapeutického psa, jehož přítomnost má pozitivní vliv i na jiné oblasti lidského života. Terapie se skládá z komunikace a fyzického kontaktu se zvířetem, které je pro tyto účely speciálně cvičeno.

 

Nově se s canisterapií můžete setkat i ve Vizovicích. Od října zde totiž pod záštitou Canisterapeutického sdružení Jižní Morava začala tuto terapii provozovat Ladislava Kapounová s dvouletou fenkou Deisi plemene Kavalír King Charles Španiel. Navštívit vás může i doma.

 

Pro provozování canisterapie musely Ladislava s Deisi absolvovat odborné semináře a následně zkoušky, které prokázaly, že je pes pro tuto činnost vhodný.

 

Jak v poslušnosti, tak i v dalších oblastech jsme uspěly na sto procent. Deisi se nechá klidně tahat za ouška a snáší i mnohdy necitlivé zacházení, které tito psi musí vydržet, aniž by zavrčeli, vycenili zuby a podobně. Nesmí projevit žádnou agresivitu,“ uvedla Ladislava s tím, že zkoušky se musí opakovat vždy po dvou letech.

 

Ve Vizovicích a okolí je Ladislava připravena poskytovat své služby ve zdravotnických zařízeních, sociálních službách, ve školách či školkách, ale může navštěvovat například i děti či seniory přímo v domácnostech nebo být součástí programu na veřejných akcích.

 

Canisterapie je určena pro všechny věkové kategorie a její přínos je vědecky dokázán. Řídíme se mottem: Má to smysl,“ dodala canisterapeutka, která do budoucna zvažuje i pořízení druhého pejska stejného plemene. „Jeden pes může absolvovat terapii jen dvakrát do týdne, protože jej tato činnost psychicky vyčerpává a opotřebuje si odpočinout,“ vysvětlila Ladislava.

 

V minulých dnech už tato dvojice navštívila několikrát vizovické sociální zařízení AHC odlehčovací centrum a spolupráci navázala i s mateřskou školou v nedalekém Pozděchově.

 

Canisterapie je vhodná například i pro děti, které se bojí pejsků. Jednu takovou klientku již mám a hned po první návštěvě už se tolik nebála, dokonce dávala Deisi pamlsky a hladila ji. Při našem odchodu se pak ptala maminky, jestli Deisi může přijít znovu,“ popsala úspěchy své i Deisi Ladislava Kapounová.

 

Foto: Ladislava Kapounová

Sdílet:

Více od Kateřina Nosková