V sedmi měsících jí lékaři diagnostikovali tukový nádor na páteři. Svému osudu se ale plavkyně Vendula Dušková vzepřela. Studentka Fakulty zdravotnických studií v Plzni, studijního programu ergoterapie se už za necelý měsíc představí na paralympijských hrách v Tokiu.
Vendula Dušková je rodačkou z Karlových Varů, která kvůli studiu zčásti opustila své rodné město a přesunula se do Plzně. Musela si vybudovat nové tréninkové zázemí a najít nové trenéry. Vše bylo o to komplikovanější, že místa musí být bezbariérová. Přesto si s tím poradila. Usměvavou sportovkyni osud kdysi postavil na těžkou startovní čáru. Už v sedmi měsících jí lékaři diagnostikovali tukový nádor na páteři. Vrozená vada byla bohužel diagnostikována příliš pozdě a ani následná náročná operace nedokázala odvrátit odumření nervů po kolena. Následovaly zdravotní rehabilitace v bazéně a zjednodušeně řečeno: Vendula Dušková už z vody nevylezla. V pozdějších letech své závodní kariéry překonala několik českých rekordů, plavala na paralympiádě v Riu, na třech mistrovstvích světa a třikrát se zúčastnila mistrovství Evropy. Úspěšná byla i na Světovém poháru v Berlíně. Jedním z nejúspěšnějších závodů bylo 100 metrů prsa na mistrovství Evropy v Dublinu v roce 2018, kde skončila o pár desetinek druhá.
„Naše fakulta má na své půdě řadu talentů, řadu studentů, kteří překonali obtíže a dotáhli to daleko. Někteří profesně, někteří sportovně, jiní v oblasti dobrovolné činnosti. Mluvím teď jak o našich studentech, tak i absolventech. Pochopitelně nás těší, když je vidíme úspěšné a spokojené. Snažíme se je podporovat, jak je v našich silách, stejně tak se s nimi snažíme být v kontaktu poté, co půdu naší fakulty opustí jako úspěšní absolventi. Jsou pro nás inspirací a motivací, posly dobrých zpráv, kterých není nikdy dost,“ uvedl děkan Fakulty zdravotnických studií ZČU Lukáš Štich, kde Vendula Dušková studuje s tím, že sama Vendula svou bojovností inspiruje nejen své spolužáky, ale i akademické pracovníky a další zaměstnance fakulty.
Letní paralympijské hry 2020, oficiálně XVI. letní paralympijské hry, se budou konat v japonském Tokiu. Slavnostní zahájení proběhne 24. srpna 2021, ukončení se pak uskuteční 5. září 2021. Na letošním programu her se představí celkem 22 sportů ve 540 disciplínách, poprvé se do programu her zapojí badminton a taekwondo.
Dá se popsat, jak vypadají vaše dny?
Jedním slovem "masakr". Je to hodně náročné, jak fyzicky, tak psychicky. Naštěstí máme super kolektiv, a tak se vše dá zvládnout s úsměvem. I když i ten nám samozřejmě v trénincích částo mizí. Jsme v podstatě od půlky června po různých soustředěních. Máme 2x denně dvouhodinový trénink v bazénu a k tomu zhruba hodinové cvičení a nesmí chybět kompenzace, fyzioterapie apod. Domů se vždy dostaneme na pár dní, tzv.vyprat a znovu zabalit.
Co vás ještě čeká, než naberete směr Tokio?
Program je až do odletu stejný. Teď jsem na soustředění v Pardubicích, následují Strakonice, České Budějovice a ještě závěrečné soustředění nejspíše na Šumavě. Do toho si musím stihnout převzít nový vozík, který se mnou poletí do Tokia. K němu musím zařídit pohon, protože vesnice v Tokiu bude velká a ruce si zaslouží odpočinek. Během pár dní bychom měli vyfasovat společné oblečení, které vzhledem k mé atypické postavě musím nechat upravit, abych nedělala ve světě ostudu 😀.
Jsou pro vás letos podmínky jiné?
Oproti přípravě do Ria diametrálně. Vlastně je vše jinak. Máme nového trenéra, na přípravě se podílí kondiční trenér a fyzioterapeut, nejsme na jednom místě. Do Ria jsme se připravovaly dvě, nyní nás je velká skupina tvořená nejen paralympioninky, ale i zdravými plavci, kteří nám dělají sparing partnery. Do všeho zasáhl covid, ale to už je obehraná písnička
Začíná už se projevovat nervozita?
Na nervozitu je asi ještě brzy. Ale já nikdy nejsem moc vystresovaná. Vím, že dělám co mohu a nechám tam vše. Na co to bude stačit se uvidí, na umístění se koukat moc nemůžeme. V našem sportu a v mé klasifikační třídě extra je to dost nefér. Závodím s holkama, kterým oproti mně "nic moc není". V takových podmínkách pak musíte koukat na své výkony, ne na umístění.
Jak bude vypadat váš kufr připravený do Tokia?
Zatím jsem ho viděla jen na fotkách, ale vypadá hezky 😀 Nic překvapivého nepovezu, výbava jako na každé závody. Plavecké pomůcky, závodní plavky, ručníky, vyfasované oblečení, výživové doplňky, propagační materiály, se kterými jsou potřeba udělat fotky. Něco na dlouhé chvíle, určitě sbalim nějaké učení, ale předpokládám, že zůstane celou dobu v kufru.
Je něco, co byste chtěla vzkázat našim čtenářům?
Ať si užívají prázdnin, hezkého počasí a fandí českému paralmypijskému týmu na hrách v Tokiu. Letos jede poměrně malá výprava, což je důsledek dlouhodobého fungování parasportu v ČR, ale i tak se budeme snažit o sobě dát vědět.