Město Plzeň usiluje o zlepšení životního prostředí v okolí svých základních škol, proto v rámci evropského projektu CLIMABOROUGH přichází s výzvou zaměřenou na udržitelnou mobilitu ve městě. V pilotním projektu hledá řešení pro zklidnění individuální automobilové dopravy u 25. základní školy a Tyršovy ZŠ a MŠ. Tím chce docílit zlepšení čistoty ovzduší, snížení hluku, emisí a zvýšení bezpečnosti dopravy v okolí škol.
Předběžnou tržní konzultaci pro plzeňskou výzvu v rámci evropské inovační veřejné zakázky vypsal koordinátor projektu CLIMABOROUGH, italská ANCI Toscana, na 28. ledna 2025. Uskuteční se online a městská Správa informačních technologií, jež Plzeň v projektu zastupuje, vyzývá organizace, startupy a firmy z veřejného i soukromého sektoru k přihlášení do evropského tenderu za celkem 1,2 milionu eur.
„Plzeň stejně jako celou řadu evropských měst trápí silný automobilový provoz spojený se znečišťováním ovzduší a životního prostředí. Především v místech, kde naše děti tráví většinu dne, chceme s tímto problémem bojovat a zajistit jim zdravější prostředí v okolí jejich škol. Naše výzva je součástí druhé inovační veřejné zakázky, kterou evropští partneři spustí v březnu 2025,“ řekl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Před vypsáním březnové veřejné zakázky je tu právě institut předběžné tržní konzultace, který nabízí prostor pro otázky a odpovědi. Obě strany, tedy zadavatel i zájemci, získají konkrétní představu o hledaném řešení a lépe tak mohou definovat požadavky a kritéria při výběru nabídek. Předběžná tržní konzultace se uskuteční online 28. ledna 2025 od 10:30 do 13:00. Detaily k vyhlášené výzvě i povinnost se předem zdarma zaregistrovat jsou uvedeny na oficiální webové stránce.
Plzeň svou účast v evropském projektu, který cílí na dosažení klimatické neutrality, spojuje s městskou mobilitou. „V okolí zapojených základních škol plánujeme instalovat senzory pro sledování kvality ovzduší a zjišťování počtu automobilů. Data začneme sbírat ještě před nasazením nového řešení, čímž zajistíme údaje pro jeho následné vyhodnocení,“ vysvětlil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.
Od inovační veřejné zakázky Plzeň očekává nalezení takového nástroje, který podpoří udržitelnou dopravu a povzbudí občany k osvojení ekologičtějších návyků při cestování po městě. Nový přístup by měl prostřednictvím dopravního opatření v okolí škol dosáhnout zklidnění lokality, podpořit aktivní občanství a změnu chování směrem k vyšší odpovědnosti ke klimatu, pracovat s environmentálními daty, vizualizacemi a identifikovat aktuální trendy.
Západočeská metropole je jako jediné české město součástí evropského projektu CLIMABOROUGH. Ten začal v roce 2023 a je naplánován na čtyři roky. Plzeň ve skupině 27 evropských partnerů zastupuje Správa informačních technologií města Plzně. Cílem projektu je v praxi otestovat inovativní řešení v souvislosti s klimatickými změnami a vzájemně sdílet zkušenosti tak, aby se podařilo dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Svou povahou by hledaná technologie měla zapadnout do Plzeňského inovačního ekosystému PINE. Projekt je financován z prostředků Evropské unie v rámci prestižního inovačního programu Horizont Evropa.