Skvrňanský M-klub nezapomíná na své návštěvníky ani v novém roce. Na leden pro ně připravil přednášky, filmové projekce a nebude samozřejmě chybět ani oblíbený koncert mezi knihami.
V pondělí 13. 1. si od 18:00 nenechte ujít norský dokumentární film VOLÁNÍ NORSKÉ DIVOČINY
Režisér Asgeir Helgestad může být nazván norským Davidem Attenboroughem. Stav přírody ve své rodné zemi sleduje celý život, ať už se jedná o včely na jeho farmě, divoké soby v horách nebo papuchalky žijící na březích oceánu. Divákům ukazuje krásu přírody, která je v ohrožení, a sleduje lidskou aktivitu, která je za zhoršující se životní prostředí zodpovědná. S nadšením a velkou trpělivostí odhaluje půvab divočiny a nachází vztahy mezi mikro a makrosvětem. Volání norské divočiny vypráví autorův osobní příběh o vztahu k okolní přírodě a připomíná nám, že příroda je silná, ale zároveň zranitelná.
Vstup je zdarma.
Hned v úterý 14. 1. můžete v 18:00 navštívit přednášku VZORCE CHOVÁNÍ A EMOČNÍ VZORCE
Jak pracovat se vzorci chování, jak je odhalovat, měnit a uzdravovat.
Pokud se už nějaký čas zajímáte o téma sebepoznání, možná pozorujete, že se určité vzorce a situace ve vašem životě mají tendenci opakovat. Ať už jde o naše partnery, návyky, nebo třeba způsoby emočních reakcí, dá se říci, že fungujeme převážně na základě naučených vzorců chování. Je to přirozená věc, přesto stejně tak, jak jsou nám některé vzorce a návyky prospěšné, mohou nám špatné či nezdravé vzorce v životě škodit, nebo bránit v posunu dál.
Pokud se cítíte v některé životní oblasti zaseknutí. Existuje-li nějaká situace, která se vám opakovaně vrací do života. Chcete se naučit pracovat se vzorci například u svých dětí. Přejete si umět být ohleduplnější k sobě i k druhým. Zajímá vás, jak to se vzorci funguje? Pak jste srdečně zváni na cestu za poznáním toho, jak vzorce chování fungují v našich životech, kde vznikají, jak je můžeme detekovat, měnit a obnovovat.
Dalším zajímavým tématem zaměřeným na duševní rozvoj vás provede lektorka Denisa Hořejší.
Vstupné dobrovolné
V pondělí 20. 1. si od 18:00 nenechte ujít film NORSKO: ZTRACENI MEZI FJORDY
„Sychravé počasí, tříštící se vlny a silný vítr. Tak nás vítá severní Atlantik. Zklidní se teprve v hlubokých tmavě modrých fjordech, kde plachetnice pomalu proplouvá mezi útesy a domečky rozsetými po pobřeží. Dronem zachycuji divokou přírodu a trnu hrůzou, aby opět nechtěl přistát na hladině,“ prozrazuje autor Tomáš Kůdela.
Norskou přírodu nevydržíme jenom pozorovat z paluby. Vydáváme se do hor, kde některé úseky připomínají nezajištěnou ferratu. Dokážeme se přes sněhová pole vrátit zpět? Co když se vydáte na čtyřhodinovou procházku a místo ní vás čeká třináct hodin "vysokohorského jachtingu"?
„Ukážu vám "kazatelnu" Preikestolen zespodu od hladiny vody, z ptačí perspektivy se podíváme na fascinující záběry Geirangerfjordu a proletíme se i nad vodopádem Sedm sester. Navštívíme také západní pobřeží Norska, kde na nás dýchne atmosféra řídce obydlených malebných ostrůvků. Nekonečná nádhera, v odlescích světla se měnící odstíny zelené a modré a opravdové ticho rozhostí klid v každém z nás,“ slibuje autor.
Vstup: 60,- Kč, předprodej na: https://plzenskavstupenka.cz/cs/akce/YG0vcKgSQjuZq4zb3ZPxow-norsko-ztraceni-mezi-fjordy
PETR RÍMSKÝ & MISITU
Koncert mezi knihami si vychutnejte v úterý 21. 1. od 19:00.
Petr Rímský je svérázný písničkář, v jehož projevu se kromě folku mísí zejména prvky šansonu, jazzu a blues. Vynikající a nápaditý kytarista s jedinečným hráčským projevem. Petrův hluboký a podmanivý hlas je nezaměnitelný (snad pouze s hlasem jeho bratra herce Pavla Rímského známého z dabingu, rozhlasu, nebo z Vinohradského či dalších divadel).
Petr Rímský zazářil ve druhé polovině 80. let v nejslavnějším období Porty navštěvované více než 30 tisíci diváků. Mezi tehdejší elitu písničkářských osobností se zařadil například písněmi "Blues o hvězdě" a "Křídla a kopyta", za něž obdržel autorské Porty (1986 a 1988), nebo písněmi "A ještě radši se vracím", "Šašek" a dalšími.
Je také skvělý a srozumitelný teoretik a kytarový pedagog působící dvacet let v kurzech Muzikantské školy, kterou založil a která nese jeho jméno. Je autorem hudebně naučných publikací "Akordy a jak na ně... 1440 kytarových akordů", "Na kytaru od začátku", "Hudební nauka 1-3", beletrie "Ze života muzikantského" atd. V 90. letech působil jako hudební publicista, šéfredaktor, ale i vydavatel časopisu "HITBOX - magazín s písničkami", v někdejším stejnojmenném nakladatelství vydal řadu výborně zpracovaných kompletních zpěvníků (K. Kryl, J. Nohavica, K. Plíhal, W. Daněk, J. Ledecký, Fleret, Evergreens 1-4), asi 1.000 písní jako přílohy zmíněného magazínu, a řadu dalších muzikantských příruček.
Petr Rímský byl producentem dodnes vzpomínaného festivalu FOLKY - NEFOLKY, který býval po řadu let na hradě Helfštýně a na hradě v Boskovicích, nebo například Prvního mezinárodního romského festivalu s desetitisícovou účastí, třemi vydanými CD, MC a LP, kterým dělal hudební režii.
Petr Rímský je galantní k dívkám a ženám, věčný rebel proti všem lumpům - politickým zvláště, skvělý řidič a zdatný uživatel výpočetní techniky, kuchař s fantazií, tragéd i srandista.
Vstupné 100,- Kč / 70,- Kč (studenti, důchodci), předprodej vstupenek: https://plzenskavstupenka.cz/cs/akce/VZsPa-ixTr6MT6aHejg1oA-petr-rimsky-and-misitu-koncert-mezi-knihami
Rezervace míst na: https://koncertymeziknihami4.webnode.cz/petr-rimsky-2025/
POČASÍ A ZRAKOVĚ POSTIŽENÍ
Přednáška, která se koná v pondělí 27. 1. od 17:00, se zaměří na specifika pohybu osob se zrakovým postižením v různých podmínkách počasí, jako je mlha, sníh, nebo špatná viditelnost. Bude se diskutovat o tom, jak se tyto podmínky projevují na orientaci a bezpečnosti nevidomých a slabozrakých osob v městském i přírodním prostředí. Důraz bude kladen na využití bílých holí jako základního orientačního nástroje, jejich efektivní použití a limity v náročném terénu.
Přednáška se také dotkne praktických úskalí, jako je zhoršené rozpoznávání povrchů, změna akustických vjemů a rizika spojená s kluzkým nebo nepředvídatelným terénem.
Cílem je zvýšit povědomí o potřebách osob se zrakovým postižením a představit opatření, která mohou usnadnit jejich bezpečný pohyb v nepříznivých podmínkách. Přednáška je určena pro širokou veřejnost, odborníky na problematiku zrakového postižení i zájemce o inkluzi.
Připravila Linda Albrechtová, vstup je zdarma.