O 150 procent více případů internetových podvodů zaznamenali v loňském roce policisté v Plzeňském kraji v porovnání s rokem 2021. Na vzrůstající trend těchto typů podvodů reagují kriminalisté projektem, který je zaměřený na osvětu trestné činnosti páchané v kyberprostředí.
"V loňském roce jsme zaznamenali nárůst trestné činnosti, kdy pachatelé k získání finančních prostředků od obětí využívají právě bitcoinmaty," potvrdila policejní mluvčí Hana Kroftová. Podvodné jednání je podle ní založeno na principu, že se útočník představí jako pracovník banky a pod záminkou napadení účtu vyláká od oběti citlivá data, údaje k platební kartě, hesla do internetového bankovnictví nebo rovnou oběť navede k převedení peněz na jiný účet nebo ji přesvědčí, aby finanční hotovost vybrala a vložila do virtuální měny.
V roce 2021 evidovali policisté na území Plzeňskéh kraje 479 případů IT kriminality, z toho se jednalo 14 případů se škodou přes 5,5 milionu, kdy pachatel uspěl s legendou bankovního úředníka. "O rok později, tedy v roce loňském máme ve statistikách 887 případů IT kriminality, z toho se jednalo o 35 případů - bankovního úředníka se škodou přes 11 milionů korun, což činí nárůst o 150%," vypočítala Kroftová.
Pomoci v boji proti internetovým podvodům má speciální projekt s názvem Nebuď BIT - buď IN. Policisté mají k dispozici maketu bitcoinmatu, prostřednictvím které budou při kontaktní prevenci například v obchodních centrech upozorňovat širokou veřejnost nejen na tento typ majetkové trestné činnosti. "Osvětu budeme šířit i prostřednictvím rozhovoru, který jsme natočili ve spolupráci se známým youtuberem PEDRO. Při společném dialogu demonstrujeme postupy pachatelů a zejména pak poukazujeme na správné chování v kyberprostředí," popsala policejní mluvčí.
Cílem projektu je upozorňovat na postupy pachatelů a připomínat, že zaměstnanci bank ani policie nikdy takto nepostupuje. "V případě, že by byly vaše peníze v ohrožení, banka si koná vlastní opatření, stejně tak od vás nebude nikdy požadovat nestandartní transakce, tedy, abyste zrušili účet, převedli peníze na jiný účet nebo je vybrali a vložili do bitcoinmatu," vysvětlila Kroftová s tím, že obětí se může stát kdokoli, kdo se pohybuje v online světě. "Je to ten, kdo používá internetové bankovnictví, má účet na sociální síti, prostě každý, kdo využívá internet. V žádném případě to ale neznamená, že tyto technologie nemáme využívat, naopak. Je ale důležité dodržovat pravidla a seznamovat se s aktuálními hrozbami a trendy v kyberprostředí," uzavřela Kroftová.