Pracovní agentury na Plzeňsku nabízejí studentům na prázdniny méně brigádnických pozic než v letech před pandemií covidu. Výrazně ubyly zejména pozice v gastronomii, logistice, rozvozu zboží i třeba v e-shopu plzeňského velkoskladu obchodního řetězce Lidl. Zájem o letní studentské brigády je přitom stejný jako v minulých letech. Oproti roku 2019 jsou výdělky o 30 až 40 korun na hodinu vyšší a většinou začínají na 150 Kč.
Hodně mladých si dojednává prázdninový výdělek individuálně nebo přes známé. Firmy je často obsadí dětmi zaměstnanců nebo lidmi, s nimiž už spolupracovaly. Místa také nabízejí na sociálních sítích a přes různé aplikace, úřad práce má letních brigád málo.
"Brigád je letos výrazně méně, možná až o 50 procent," řekl Lukáš Krásný z plzeňské agentury NaBrigádu.cz. Trh s brigádami podle něj hodně ovlivňuje největší průmyslová zóna v regionu - Borská pole, kde teď moc práce není. "Obecně je výpadek u brigádnických pozic u spedičních služeb, dopravců zboží, e-shopů, dříve velmi silné sezonní hospody také moc nehledají, protože často živoří a některé zavíraly. Zůstávají supermarkety," uvedl. Krásný uvedl, že mzdy jsou od 150 korun. Nejvíc nabídek je v supermarketech na doplňování zboží, volná bývají místa obsluhy na pultech a pokladní v supermarketech. NaBrigádu.cz nabízí studentům v létě práci při pořádání větších kulturních a sportovních akcí.
Výrobní podniky berou jen několik brigádníků, kteří navíc chtějí spíše do kanceláří než do průmyslu. "Ve fabrikách je to složité, protože tam trvá většinou pár týdnů, než se člověk zaučí a studenti tam nechtějí být celé prázdniny. Máme klientelu automotive a strojírenství, kde je kladený velký důraz na odbornost a bezpečnost, což je běh na dlouhou trať," uvedl Jaroslav Hodek, manažer personální agentury Nazar-Invest z Holýšova na Plzeňsku. Studenti se mohou hodně uplatnit v sezonních pracích na polích a v lesích, kam také moc nechtějí. To potvrdil Richard Schwarz, majitel stejnojmenných sadů z Rokycanska. Na česání jablek potřebuje do 50 brigádníků, většinou jde o místní, důchodce a matky na mateřské. Zatím nemáme problémy, řekl.
Plzeňský Prazdroj každoročně nabírá brigádníky na letní sezonu, nejčastěji na stáčírnu a do laboratoře. "Často se hlásí studenti VŠCHT. Někteří to mají i jako povinnou prázdninovou praxi. Celkem jde o nižší desítky lidí," řekl mluvčí Zdeněk Kovář.
Krajská pobočka úřadu práce v Plzni podle analytika trhu práce Tomáše Moravce eviduje poptávky po brigádách jen výjimečně. Krátkodobé práce nebo zkrácené úvazky moc nejsou, spíš je asi firmy nabízejí individuálně, řekl. "Vzhledem k tomu, že firmy hledají brigádníky zejména prostřednictvím svých zaměstnanců, sociálních sítí nebo internetových portálů, objevují se tyto nabídky v evidenci úřadu práce v menší míře. Z celkového počtu volných pracovních míst tvoří jednotky procent," uvedla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.
Za poslední čtyři roky se podle Krásného hodinové mzdy zvedly o 40 Kč na hodinu, což souvisí to s růsty platů ve všech sektorech i s inflací. Podle něj je lepší a jistější pro brigádníka nechat se zaměstnat přes agenturu. "Vyplácíme každodenní mzdu do pěti pracovních dnů, ale většinou je má na účtě do dvou tří dnů, což studenti vítají," dodal.
čtk