ZAKTV

U Lipna budou sloužit také rakouští záchranáři


Dnes se na základně Vodní záchranné služby ČČK v Dolní Vltavici koná kurz hladinové služby pro vybrané vodní záchranáře. Součástí je i výcvik záchranných psů při vyhledávání utonulých osob. Novinkou letošní sezóny je i to, že zdraví turistů budou hlídat rakouští záchranáři.

Právě na výcvik záchranářských psů se budou lipenští vodní záchranáři v této sezóně soustředit víc, než bylo zvykem.

Intenzivní výcvik psů k vyhledávání utonulých osob, organizace zajištění školení, kurzů vodní záchrany a poskytování první pomoci pro veřejnost. Náhoda tomu chtěla, že máme mladé, záchranářské psy, které musíme vycvičit,“ shrnuje Milan Bukáček, náčelník lipenských vodních záchranářů úkoly svých svěřenců, kteří patří k nejpočetnějším, nejaktivnějším, nejlépe organizovaným a vybaveným pobočným spolkům vodní záchranné služby v ČR. Ti teď také chtějí navázat užší spolupráci s rakouskými kolegy, kteří se během letních prázdnin budou podílet na zajišťování služeb. Od poloviny června je budou bezplatně držet vždy čtyři záchranáři.

„Vodní záchranáři jsou stálicí a ikonou Lipenska. To, že spolupracují se zahraničními kolegy je pro ně také samozřejmostí. Pro Lipensko jako celek, je to příklad vzorné mezinárodní reklamy na bezpečnou dovolenou u největší vodní hladiny v Čechách,“ říká o vodních záchranářích, kteří jsou také členy Turistického spolku Lipenska jeho předseda Jiří Mánek.

Vzhledem k oblíbenosti turistické návštěvnosti Lipenska, lze očekávat, že vodní záchranáři se přes léto nudit nebudou.

Loni provedli 54 záchranných akcí, z toho 38 při letních službách. Celkem bylo zachráněno a ošetřeno 183 osob. Z toho 32 se týkalo záchrany osob v přímém ohrožení. Podle Milana Bukáčka ale patřil minulý rok spíše k těm klidným. „Počet zásahů byl nižší, než v předchozích letech,“ uvedl Bukáček.

Jednalo se například o záchranu posádky z převrácené dračí lodi a její vyhledávání a vyzvednutí. Nebo zásah na souši, kdy malé dítě proběhlo skleněnou výplní dveří a mělo četné a závažné řezné rány. „K nejčastějším zásahům patří uvíznuté a převrácené plachetnice,“ dodává Bukáček.

Na stanici vodních záchranářů v Dolní Vltavici se přes léto střídá zhruba 50 dobrovolníků. Jejich prioritou byl v letní sezoně výkon stálých služeb v Dolní Vltavici, stejně tak v zimních měsících na ledové dráze. Záchranáři se také soustředili na zabezpečování zdravotního a záchranného dozoru především při sportovních akcích.

Dohlíželi například na nadnárodní a významné mezinárodní akce jako je například SouthBohemia Classic, závod X-Terra případně Lipnosport fest.

Sdílet:

Více od František Fazekas