ZAKTV

Orchideje a další exotické rostliny proměnily Jihočeské muzeum v oázu


Jihočeské muzeum otevřelo tradiční výstavu orchidejí, která až do 23. února proměňuje dva sály v přízemí historické budovy v tropický ráj plný barev a vůní. Ukazuje stovky kvetoucích orchidejí s pestrobarevnými květy všelijakých tvarů, barev a vůní, k tomu i další rostliny a živočichy. O tuto výstavu mají návštěvníci vždy obrovský zájem, nechybí ani poradna pro pěstitele, v plánu je také květinový workshop a akce pro školy.

Lidé mohou obdivovat desetitisíce rostlin, včetně raritních kousků, mezi něž patří takzvané opičí orchideje neboli rod Dracula. Jsou velmi vzácné a při bližším zkoumání jejich drobných květů uvidí pozorovatelé tváře a hlavičky malých opiček. „Loni se nám podařilo odkoupit velkou německou sbírku asi dvacetiletých trsů rodu Dracula. Jsou to vzácné rostliny z vysokohorského lesa, proto jsou velmi citlivé a jinde na výstavách nebývají k vidění, protože při změně klimatu jim všechny květy opadají. Díky tomu, že je teď pěstujeme v našich podmínkách, jsou odolné a dokážou si udržet květy i zde v muzeu, byť je tady suchý vzduch,“ upozornila pěstitelka Markéta Aubrechtová, která výstavu připravila spolu se svým partnerem Martinem Dlouhým. 

Stěhovali ji ze skleníků na Borku u Českých Budějovic do muzea celý týden, čemuž ještě předcházela desetidenní cesta po Evropě, kde navštívili pěstitele a odkoupili od nich další druhy, aby tady mohli představit co nejširší škálu. Dali si záležet i na detailech. „Je to oáza s vodopádem, jezírkem i mlhou, jako když přijdete do tropů. Přivezli jsme sem i půl kamionu stále zelených rostlin, které dotvářejí atmosféru,“ doplnil Martin Dlouhý. Stěhování v mrazivých dnech bylo náročné: každý exemplář bylo nutné samostatně zabalit do igelitu a transport zajistil vytápěný přívěs. „Tři brigádníci pak tady v muzeu celý den od rána do noci vybalovali květiny z igelitů – a poté samozřejmě počítáme s tím, že lidem, kteří si zde nějakou rostlinu koupí, ji zase stejně pečlivě zabalíme,“ slíbila Markéta Aubrechtová.

Sama má nejraději masožravé rostliny, protože mají úplně jiné barvy, květy a tvary než ostatní – líbí se jí totiž vše, co je divoké, atypické a jakoby vesmírné. „Navíc masožravky musely prokázat i krásnou schopnost adaptace. Rostou v půdách chudých na živiny, kde by jiná květina nepřežila, a právě díky tomu si vyvinuly mechanismus lapání hmyzu,“ chválí své oblíbence. V muzeu vystavuje exponáty staré dvacet i třicet let, neboť tyto druhy rostou velmi pomalu. Když jsou zasazené v substrátu, hmyz už chytat nepotřebují, protože dostávají všechny potřebné živiny – i tak jim ale pěstitelé v létě ve skleníku nechávají otevřená okna. 

Stovky druhů rostlin

Nepřehlédnutelné jsou střevíčníky rodu Paphiopedilum kvetoucí velkými, nápadnými květy s charakteristickým bačkůrkovitým pyskem. Raritou jsou diamantové orchideje, které mají listy protkané zlatou či stříbrnou žilnatinou, či orchideje z rodu Cattleya s velkými nápadnými a nádherně vonícími květy. K vidění jsou také vzácné a voňavé orchideje rodu Phalaenopsis, bromélie či tillandsie, které rostou pouze ze vzdušné vlhkosti, a stovky dalších druhů. Flóra je doplněna ukázkou živých drobných bezobratlých živočichů (např. šneci oblovky, štír, sklípkan, strašilky, cvrčci nebo pakobylky) a celou expozici hlídá párek krokodýlů z protivínské zoo.

„Bývá to jedna z našich nejúspěšnějších výstav, denně na ni přijde asi tisícovka návštěvníků. Loni za celou dobu trvání dorazilo asi 15 tisíc lidí, kteří jsou vděční za tuto možnost přenést se během šedivého a studeného února do tropického ráje,“ konstatoval Marek Svoboda z Jihočeského muzea a připomněl, že každý 500. a 1000. návštěvník získá dárek. Otevřeno je každý den od 9 do 17.30 hodin, a to včetně pondělků.

Součástí je vzdělávací program pro mateřské, základní a střední školy a rovněž květinový workshop pro veřejnost. Velkoformátové fotografie českých orchidejí představují chystanou encyklopedickou knihu Fotografický atlas rostlin České republiky, což bude první obrazová kniha obsahující asi devět tisíc fotografií všech planých rostlin v naší zemi.

Sdílet:

Více od František Fazekas