Svatojánské slavnosti Navalis jsou slavnosti svatého Jana Nepomuckého, které se konají každoročně 15. května v Praze, v předvečer svátku světce.
"V letošním roce jsme poprvé přivezli z Benátek loď, která ale byla postavená v Čechách v roce 2019. Každý rok v Benátkách reprezentuje v Itálii Českou republiku a Prahu. My, jako benátští gondoliéři z Prahy, tam přijíždíme a s námi i čeští veslařští šampioni jako je Václav Chalupa, Václav Šťovíček a Pavel Malina," dodal Zdeněk Bergman, zakladatel Svatojánského spolku.
Jde o velký unikát.
"Je to nejunikátnější řezbářské dílo a myslím, že jsme v Benátkách dokázali, že tvoříme to, co možná už ani oni neumí. A proto ta loď tam dosáhla obrovské slávy a úspěchu. My jsme jí postavili jako Bissona Praga, protože symbolizuje Českou republiku a Prahu, ale díky soše Jana Nepomuckého ji Benátčané sami spontánně říkají Nepomucceno," řekl Televizi Praha pořadatel slavností Navalis Zdeněk Bergman.
"To je vždycky mezinárodní setkání poutníků, kteří oslavují svatého Jana Nepomuckého a naši křesťanskou historii," připomněl Zdeněk Bergman.
Program pořadatelé naplánovali až do středečního večera a to na náplavce, u Hergetovy cihelny, na levém břehu řeky Vltavy, v ulici u Lužického semináře v Praze.
"Ta tradice je už od roku 1715, čili více než 300 let. My v té obnovené tradici to pořádáme 16. rokem. Zároveň jsme chtěli zjistit, jak to dělali naši předci. Tak jsme 2 roky připravovali knihu o svatojánských slavnostech Navalis. Tu dal dohromady předseda Svatojánského spolku Vojta Pokorný s profesorem Mikulcem a Petrem Blažkem. Na půdorysu historie Navalis vysvětlujeme tu třísetletou českou historii a napravujeme faktograficky některé nepravdy a nebo úplné nesmysly z české národní historie," zmínil pořadatel slavností.
V programu nebude kromě plaveb mnohých lodí a hudebního doprovodu i procesí po Karlově mostě nebo mše ve svatovítské katedrále. Ladislav Jakub, Televize Praha.