Turisti i místní se zase mají na co těšit. V Přerově nad Labem na Nymbursku vyroste nový vstup do Polabského národopisného muzea. Slavnostního poklepání na základní kámen se v areálu skanzenu zúčastnili zástupci obce i Středočeského kraje. Dnešní vstup do areálu je totiž složitý.
"V současné době, když vstupujete do muzea, tak vstupujete brankou ve vratech. Musíte projít zázemím skanzenu a najít pokladnu. Ta se skrývá v budově bývalého špýcharu a tam musíte vystoupat po několika schůdcích a jdete do prostoru, který není vhodný pro prodej vstupenek a různých předmětů a hlavně není přístupný pro seniory a pro lidi s hendikepem," řekl televizi Praha starosta Přerova nad Labem Jiří Beneš.
Překvapivě za návrhem nového řešení vstupu, pokladny i informačního centra, takzvaného íčka, nestojí žádné architektonické studio, žádní architekti, ale děti.
"Tak u návrhu stály původně děti z naší základní školy a to s projektem íčka, které teď máme vedle skanzenu, a které je provozně propojeno s kulturními akcemi, které tady probíhají. A právě, jak se tady potkávají se zaměstnanci skanzenu, tak vyslyšeli jejich prosbu, že by potřebovali pomoci s tím, aby měli důstojnější podmínky a prostor, kam můžou vejít všichni návštěvníci, nejen ti, kteří mají to štěstí, že jim slouží nohy, dodal starosta Přerova.
Tak děti připravují takové skicy, nad kterými se scházíme, zamýšlíme a věci, které se hodí a jsou použitelné v praxi, pak implementujeme do různých projektů i ve škole, pochlubila se zástupkyně ředitele Základní a mateřské školy Přerov nad Labem Jitka Milaniaková.
"Bude se jednat o návštěvnické zázemí, které si tento nádherný skanzen zaslouží a vznikne zde i prostor, který budou moct používat i obyvatelé Přerova nad Labem," zmínil radní Středočeského kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Václav Švenda.
Bude to takové kulturní centrum obce, jak říká radní Středočeského kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Václav Švenda a dodává, že kraj se snaží postupně modernizovat vstupní objekty do kulturních institucí po celém regionu.
"Stavba začíná dnešním dnem, tedy položením základního kamene a návštěvníkům ji chceme zpřístupnit už na zimní sezónu, tedy v podzimních měsících tohoto roku," doplnil středočeský radní.
Obec zaplatí jednu třetinu nákladů a kraj zbylé dvě třetiny.
"Prostředky, ze kterých to hradíme, tak jsou prostředky investiční prostředky Středočeského kraje, kde každá kapitola má svůj vyhrazený investiční limit. Čili je čerpáme z investičního limitu přiděleného odboru kultury," prozradil radní Švenda.
Kolik bude projekt stát ale ještě není jasné. Teprve se totiž podle starosty připravuje výběrové řízení na dodavatele.