Bardo Thödol je původně etnicko-symfonická opera, kterou divákům pražská Rockopera poprvé představila v roce 2010. Nynější zpracování je více rockové v souladu s naturelem jejich fanoušků i vlastně s celou koncepcí RockOpery Praha. Představení se inspiruje Tibetskou knihou mrtvých, ale rovněž i švýcarským filosofem Carlem Gustavem Jungem. Více se dozvíte v naší reportáži.
Klasicko-etnicko-rocková opera umělecké šéfky RockOpery Pavly Forest a Milana Steigerwalda vznikla na motivy Tibetské knihy mrtvých a na prknech holešovické arény se hraje několik let.
"Za malou chvíli se začne odehrávat představení Bardo Thödol, které začíná velmi dramaticky. V horách umrzne horolezec a jeho duše putuje tím bardem a nakonec se převtělí do toho rockera, do malého chlapce a tím zase zakončí tu pouť a pokračuje dál," řekla Mirka Časarová, zpěvačka.
"My jsme si vymysleli, že budeme hrát něco z Tibetu, něco z budhistického světa, protože se nám zdá, že je to téma, které rezonuje tím českým prostředím, že spousta lidí se věnuje té východní filosofii," řekla Pavla Forest, umělecká šéfka a zpěvačka.
Kromě Mirky Časarové mohou návštěvníci v představení vidět například Kamila Střihavku, Viktora Dyka, již zmíněnou Pavlu Forest nebo Honzu Toužimského.
"Já jsem takový mnichovský průvodce, ale mám absolutně skvělou báječnou kapelu a o to tady přesně jde, takže jestli dnes někdo přijde, tak tu kapelu uvidí, že to za to stojí a o to tam jde," řekl Jan Toužimský, zpěvák.
"Moje role se jmenuje Bohyně univerzální dobroty a dalo by se říci, že je to veskrze kladná role, ale není tomu tak, protože univerzální dobrota nás také může někdy svést trošku na scestí a ona tu duši láká k sobě a chce, aby se převtělovala, ale ta duše se převtělovat nechce. Je to takové mystické, tajemné, využívám svůj soprán ve všech vysokých i nízkých tónech , jak to Milan Steigerwald napsal a je to taková tajemná role trošku," řekla Mirka Časarová, zpěvačka.
"Já dnes večer budu hrát roli jakéhosi průvodce posmrtným životem, ta postava se dá nazvat jako guru a překvapivě nebudu zpívat. Víc neprozradím, ať je divák trošku napjatý," řekl Kamil Střihavka, zpěvák.
"Já jsem v této opeře průvodcem, podobně jako Kamil, ale ze světa lidí, který předčítá z Knihy mrtvých, stejně jako Kamil, ale já naopak budu zpívat a budu zpívat společně s bohyní a tak dále a jsem taková průvodkyně z rodiny zemřelého," řekla Pavla Forest, umělecká šéfka a zpěvačka.
RockOpera Praha existuje na tuzemské hudební scéně již více jak deset let. Zakládá si právě na adaptacích nesmrtelných příběhů z ranku nejen klasické literatury, ale také na expresivní hudbě v podání živé kapely, velkých rockových hlasech, ohnivých show a obdivuhodných výkonech akrobatů i herců fyzického divadla. V RockoOpeře to ale není jen o představeních.
"Společně s Pavlou Forest v divadle vedeme individuální lekce zpěvu a může se přihlásit každý, kdo se sebou chce začít něco dělat. Bereme děti, takový ten hraniční věk je 6 let, ale studují u nás samozřejmě středoškoláci, dospělí a máme tady dokonce i jednu paní důchodového věku, která si chce čistě udělat radost," řekla Jana Jiroušková, lektorka zpěvu.