SevEn

Praha si připomíná 17.listopad 1989


Už od ranních hodin si Češi připomínají události ze 17.listopadu 1989. Oslav státního svátku se každoročně účastní tisíce lidí. Květinou uctít památku na Národní třídu přišel i primátor hlavního města Prahy.

Státní svátek 17. listopadu odkazuje na dvě významné události, které od sebe dělí půl století. V roce 1939 došlo k uzavření českých vysokých škol nacistickými okupanty a popravě vlasteneckých studentů. V roce 1989 ve stejný den došlo ke studentským demonstracím, které vedly k pádu komunistického režimu v Československu. Oba tyto historické milníky jsou obrazem postavení se mladých lidí za svobodu a demokracii.

Je to připomínka strašně důležitého dne pro naši zemi, ale také varování a upomínka, že zkrátka svoboda a demokracie nejsou ničím samozřejmým a že zkrátka o ně zase můžeme přijít, pokud si jich nebudeme vážit a nebudeme o ně pečovat.

Nejrůznější průvody a pietní akce se konají napříč celou republikou. Jedno z nejnavštěvovanějších a nejtradičnější míst je každoročně Národní třída.

Já jsem tady byl osobně. My jsme byli ta skupina, která šla z Albertova. Tehdejší studenti medicíny se tam shromažďovali a šli jsme a skutečně jsme došli až sem, čili já to mám jako osobní zážitek a je to zážitek, který se nezapomene. 

Demonstrovalo se na několika místech, ale právě na Národní třídě došlo k brutálnímu zásahu bezpečnostních složek proti demonstrantům, který vyústil v zranění i smrt několik lidí. 

Mně bylo tehdy 14 let, to znamená, byl jsem ještě studentem základní školy, ale teď zpětně si uvědomuji, jak zkrátka i jako studenti základní školy jsme aktivně prožívali listopadové chvíle a listopadové události.

Vlastně začátek tvorby tý nový český demokracie. To je prostě, že si lidi volají, co chtějí, třeba někdy blbě, ale sami.

Letošní oslavy 17.listopadu připomínají už 34. výročí sametové revoluce a výjimečně slouží i jako vzpomínka na Karla Schwarzerberga, který zemřel 12.listopadu.

Sdílet:

Více od Monika Rusová