Na mapě míst, která seniorům poskytují pomoc s bezpečným ovládáním moderních technologií, nově přibylo také město Zlín. Do celostátního projektu Moudrá Síť se v krajském městě aktuálně hledají dobrovolníci na pozice tzv. digitálních asistentů.
Práce s digitálními technologiemi, ať už se týká využívání internetu, mobilních telefonů, aplikací nebo elektronických služeb, se stává běžnou součástí každodenního života. Tlak na digitální gramotnost společnosti se ale zvyšuje a ne všichni dokáží držet krok s dobou.
Zejména pak u seniorů vyvstává řada problémů. Jednak při osvojování technologií, ale také často v situacích, kdy na jejich zařízeních vznikne technický problém a nemá jim kdo pomoci.
„Právě v těchto momentech – tedy při potížích – budou pomáhat zlínským seniorům digitální asistenti ze spolku Moudrá Síť. Spolek aktuálně hledá dobrovolníky z řad studentů od 15 let, ale vítá každého, kdo by se chtěl stát digitálním asistentem a ve volném čase pomáhat seniorům ovládat moderní technologická zařízení,“ informovala zlínská radnice na svém webu.
Rozdíl v digitálních dovednostech seniorů může vést k jejich sociální izolaci nebo omezenému přístupu k důležitým informacím a službám. Digitální gramotnost jim umožní nejen zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli, ale také efektivně využívat technologie pro zlepšení kvality jejich života, jejich samostatnosti i bezpečnosti.
„Způsob nabízené pomoci seniorům prostřednictvím Moudré Sítě považuji za velmi zajímavý. Služby v rámci projektu, který podpořilo město, budou moci senioři využívat zcela zdarma. Projekt má ale ještě jeden bonus navíc. Propojí seniory se studenty a podpoří tak mezigenerační dialog,“ myslí si náměstek primátora města Zlína pro sociální oblast Vojtěch Volf.
Moudrá Síť funguje velmi jednoduše. Stačí, aby senior prostřednictvím webu www.moudrasit.cz kliknul na okénko – Potřebuji pomoc – a vyplnil krátký dotazník. Pro seniory, pro které by bylo obtížné dotaz tímto způsobem zadat, je možné zavolat na bezplatnou linku uvedenou na webu. Asistentka na telefonu vloží dotaz do systému za něj.
„Zaškolený digitální asistent z okolí seniorova bydliště se dotazu ujme a problém vyřeší na osobní schůzce, např. v knihovně, v klubu seniorů nebo na jiném domluveném místě,“ přiblížil předseda spolku Moudrá Síť Tomáš Hubálek.
V rámci projektu Moudrá Síť funguje aktuálně v České republice na 150 digitálních asistentů ve 40 oblastech. Asistenti jsou proškoleni, pojištěni a zaregistrováni jako dobrovolníci.