Westmedia

Mimořádné taktické cvičení v Otrokovicích: Biohazard týmy simulovaly nebezpečnou nákazu z Afriky


V areálu výjezdové základny záchranné služby v Otrokovicích se v tomto týdnu konalo mimořádné taktické cvičení biohazard týmů. Složky integrovaného záchranného systému nejen ze Zlínského kraje simulovaly záchranu osob s podezřením na vysoce nebezpečnou nemoc.

 

Kromě záchranky ze Zlínského kraje se cvičení zúčastnili také záchranáři z Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.
 

Akce se uskutečnila přesně tak, jak velí pravidla v případě, že by k takové mimořádné události skutečně došlo. Nechyběli profesionální hasiči, policisté a zástupci Krajské hygienické stanice Zlínského kraje,“ informovali záchranáři na webu ZZS ZK.
 

Scénář byl předem daný – brzy ráno přijalo zdravotnické operační středisko tísňovou výzvu, že skupina přátel, která se před třemi dny vrátila z Rwandy, trpí bolestmi hlavy, bolestmi v krku a nevolnostmi. Cítí se čím dál hůř, mají horečku, která stále stoupá, objevily se průjmy s příměsí krve.
 

Pacienty tak bylo nutné bezpečně zajistit v rámci přednemocniční neodkladné péče a následně převést a předat na Kliniku infekčních nemocí FN Bulovka a 1., 2. 3. LF UK v Praze.
 

Biohazard tým cvičí pravidelně. Nikdy ale ne zajištění takového počtu pacientů. Pokud by taková situace v reálném čase nastala, nemohla by ji jedna záchranka zvládnout. Proto bylo nutné pozvat i kolegy a vyzkoušet si nastavení postupů, komunikace, dodržování bezpečnostních předpisů a mnoho dalšího, a to vše právě v takovém rozsahu,“ uvedla vedoucí pracoviště krizové připravenosti ZZS Zlínského kraje Barbora Truksová Zuchová.
 

Přijetí pacientů s podezřením na vysoce nakažlivé onemocnění je mimořádně náročné jak z pohledu organizace péče, tak z hlediska bezpečnosti personálu i ostatních pacientů.

 

Klinika infekčních nemocí FNB a 1., 2. a 3 LF UK je na tyto situace dlouhodobě připravena a podobná cvičení považujeme za klíčová pro udržení akceschopnosti celého systému. Velmi si ceníme spolupráce se složkami IZS i zdravotnickými záchrannými službami, protože právě sehranost všech zúčastněných rozhoduje v krizových chvílích o úspěchu zásahu,“ uvedla primářka kliniky Hana Roháčová.

 

V biohazard týmu ZZS Zlínského kraje je deset odborně vyškolených lékařů, zdravotnických záchranářů a řidičů sanitek.
 

Všichni členové jsou vybaveni speciálními osobními ochrannými prostředky, které poskytují nejvyšší stupeň ochrany proti biologickým látkám, a to jak ve formě pevných částic, tak i plynu, kapaliny nebo aerosolu,“ přiblížili krajští záchranáři.

 

Foto: ZZS ZK

Sdílet:

Více od Kateřina Nosková