RTMplus

Městu Zlín se podařilo získat cenný archiv J. A. Bati


Unikátní sbírku dokumentů, dopisů, projevů, fotografií a dalších dobových materiálů pocházejících z období před rokem 1920 až do roku 1965. To všechno obsahuje rozsáhlý archiv Jana Antonína Bati, který se po několikaletém úsilí podařilo městu Zlín získat do svého vlastnictví. Vzácnou sbírku městu věnoval podnikatelův vnuk, Američan John G. Nash.

 

Archiv Jana Antonína Bati je cenným svědectvím o klíčových momentech a vizionářském vedení, které proměnilo Zlín v průmyslové centrum světového významu. Je to nejenom pocta jeho odkazu, ale také příležitost inspirovat další generace prostřednictvím výzkumu a vzdělávání. Díky tomuto kroku získáváme nejen přístup k unikátním pramenům naší historie, ale také posilujeme naše spojení s celosvětovým odkazem rodiny Baťů,“ uvedl primátor Zlína Jiří Korec.

 

Podle Korce bylo získání archivu prvním krokem k další spolupráci s potomky J. A. Bati. „Nyní budeme usilovat také o získání archivu, který vlastní podnikatelova vnučka, Brazilka Doleres Bata Arambasic,“ upozornil primátor.

 

Transport archivu ze Spojených států do Zlína financovalo město Zlín. Na realizaci se kromě rodiny Johna G. Nashe podílela i Nadace Jana Antonína Bati a ředitel okresního archivu David Valůšek.

 

Naší společnou vizí bylo vytvořit trvalý depozitář, který by oslavoval monumentální přínos Jana Antonína Bati českým dějinám, obchodu a průmyslu. Pro podporu tohoto poslání jsem se rozhodl věnovat archivu celou svou sbírku originálních materiálů. Tato sbírka zahrnuje kromě soukromé korespondence obchodní strategie, plány a mnoho dalšího a nabízí hluboký pohled do života a odkazu Jana Antonína Bati, jeho rodiny, Tomáše Bati a jejich nejbližších obchodních partnerů,“ uvedl Nash.

 

Archiv, který je po předběžných testech ve špatném stavu, projde po chemickém ošetření výzkumem, tříděním a digitalizací. Následně bude uložen ve Státním okresním archivu Zlín na Klečůvce.

 

Foto: Státní okresní archiv Zlín

Sdílet:

Více od Kateřina Nosková