WandP

Barum Czech Rally opanoval Dominik Stříteský. Je fantastické si takhle splnit sen, radoval se v cíli

Král je mrtev, ať žije král! Dlouholetý vládce zlínské Barum Czech Rally Jan Kopecký, který od roku 2015 vyhrál soutěž osmkrát v řadě a celkem jedenáctkrát, letos našel přemožitele. 53. ročník Barumky opanovala česká posádka Dominik Stříteský, Jiří Hovorka ve voze Škoda Fabia RS Rally2 v čase 1:41:56,7 s náskokem 19,2 vteřiny na rakousko-německou posádku Simon Wagner, Jara Hainová. Třetí skončili Erik Cais s Igorem Bacigálem, kteří na vítěze měli manko 24 vteřiny.

Barumku tak po dlouhých osmnácti letech opět ovládl regionální jezdec. Naposledy se to stalo v roce 2006 při triumfu Romana Kresty.

Je to fantastické si takhle splnit sen, a ještě před domácím publikem v náročné Barumce. Jsme rádi, že se to takhle povedlo. Děkujeme všem, co nás podporovali, jak tým, partneři, tak fanoušci a rodiny. Nebylo to nic jednoduchého,“ usmíval se v cíli šťastný Dominik Stříteský.

Barumka jako vždy začala úvodní diváckou Super RZ v nočních ulicích města Zlína. Ta sice soutěž nerozhoduje, ale je divácky velmi atraktivní. V pátek večer byl nejrychlejší Rakušan Simon Wagner. Velmi podstatná pro další vývoj soutěže byla chyba posádky Cais, Bacigál, kteří vinou pozdního příjezdu do časové kontroly před RZ1 obdrželi dvacetivteřinovou penalizaci.

V dalším průběhu právě Erik Cais hodně makal na tom, aby chybu odčinil. V sobotním dopoledni ovládl tři ze čtyř měřených úseků a dostal se na druhou pozici. Zlomový pro vývoj soutěže byl právě první průjezd Bunčem. Na ní dostal defekt jedenáctinásobný vítěz Barumky Jan Kopecký a ztráta více než dvě a čtvrt minuty na jedné erzetě mu nenávratně vzala šanci na další vavřín.

Druhé průjezdy Březovou a Kateřinicemi opět patřily Caisovi a zdálo se, že o první místo povedou boj dva regionální jezdci: Cais po RZ7 ztrácel na Stříteského 4,2 vteřiny. Jenomže déšť na druhém průjezdu Rajnochovicemi vzal Barumce dalšího adepta na výhru. Cais na suchých pneumatikách neměl příliš možností a do cíle RZ dojel se ztrátou více než čtyřiceti vteřin na vítěze Stříteského. Po dobře zajeté zkoušce se na druhé pozici usadil Rakušan Simon Wágner. Druhý průjezd Bunčem byl kvůli nepřízni počasí z bezpečnostních důvodů zrušen a Stříteský přenocoval na vedoucí pozici s komfortním náskokem 21,1 vteřiny.

V průběhu neděle už rodák z Kelče i s trochou štěstí udržoval vypracovaný náskok. Stříteský sice nevyhrával RZ, ale svými časy dokázal stále udržovat více než dvacetivteřinový náskok na Wagnera. Na úvodních dvou RZ nedělní etapy dojel do cíle s pomalými defekty. Vzrušení přinesl i závěr RZ 13, kde se vůz Stříteského v samém cíli dostal do hodin, průjezd cílovou fotobuňkou však čtyřiadvacetiletý lídr českého šampionátu zvládl.

Úspěšně si vedoucí jezdec vedl také na druhém průjezdu RZ Pindula, a tak měl před Wagnerem náskok 25,1 vteřiny, na dalších místech se předpokládal ještě velký boj. Cais se díky dalším vyhraným zkouškám v Halenkovicích a na Pindule, kde zajel o 6,6 vteřiny, resp. o 5,2 vteřiny lepší čas než jeho konkurent, dostal právě na třetí pozici před Březíka. A možná mohl pomýšlet i na druhou příčku.

Vše se rozhodlo na závěrečné Power Stage Halenkovice. Stříteský v poklidu dojel do cíle poslední rychlostní zkoušky a stvrdil triumf na letošním ročníku Barumky. Druhou pozici uhájil Wagner, když Cais i přes poslední vyhranou erzetu skončil třetí se ztrátou 4,8 vteřiny na stříbrnou pozici.

Mám radost, ale i trochu hořko na jazyku, protože vím, jakou jsme měli rychlost, mohlo to na vítězství padnout. Ale bereme třetí místo a jsme rádi,“ zhodnotil soutěž Erik Cais.

Legendární závodník Jan Kopecký se po neúspěšné sobotě musel nakonec spokojit jen s devátým místem.

V první řadě chci pogratulovat Dominikovi, letos podává opravdu skvělé výkony a jednoznačně si vítězství na Barumce zaslouží. To samé Jirka Hovorka, což je vlastně skoro můj soused, protože pochází z vesnice pár kilometrů od Kostelce nad Orlicí. I pro něj to dnes musí být sváteční den. Jsme rádi, že jsme jim stačili a na začátku jsme se s nimi tahali o první místo. Pak bohužel přišel defekt a na mokrých Rajnochovicích přemíra snahy. Tím jsme se vyřešili sami,“ dodal jedenáctinásobný vítěz Barumky Jan Kopecký.