Milovníci klasiky se mohou těšit z nového CD Plzeňské filharmonie, které na konci loňského roku vyšlo u prestižního vídeňského vydavatelství Gramola. Programní symfonické básně Don Juan a Život hrdinův Richarda Strausse plzeňští filharmonici natočili pod taktovkou francouzského dirigenta Rémyho Ballota. Za tento opravdu mimořádný počin orchestr sklízí kladné kritiky.
Plzeňská filharmonie vydala desku ve spolupráci s Institutem Richarda Strausse a věhlasným hudebním festivalem Richard Strauss Tage v německém Garmisch-Partenkirchenu, jehož je Rémy Ballot rezidenčním dirigentem. Nahrávku vydavatelství Gramola pořídilo během června 2024, kdy filharmonie s tímto programem vystoupila jak v plzeňské Měšťanské besedě, tak na zmiňovaném festivalu Richarda Strausse.
„V případě monumentálního Straussova díla Život hrdinův se jedná o výjimečnou kulturní událost. V Plzni navíc tato symfonická báseň zazněla vůbec poprvé. Ani jiné české orchestry ji příliš nehrají. Jistě k tomu přispívá obrovská náročnost, kterou vyžaduje nejen nastudování, ale i samotné provedení včetně významného posílení orchestru o další hráče a prodloužení pódia. O to větší radost mám z výsledku a děkuji celému orchestru, s jakou profesionalitou k tomuto projektu přistoupil,“ uvedla ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.
Obě symfonické básně patří k vrcholným dílům Richarda Strausse. První z nich, Don Juan, op. 20 (napsaná v letech 1887–1888 v Mnichově) charakterizují zvukové gradace následované výrazovými zlomy a přímo magická paleta orchestrálních barev spolu s překrásnými, nicméně nesmírně náročnými sóly jednotlivých nástrojů.
S odstupem zhruba deseti let vytvořil Strauss osmou hudební báseň pro velký orchestr nazvanou Život hrdinův (Ein Heldenleben), op. 40, která je zároveň jeho posledním programním dílem. Subjektivně laděná kompozice představuje vyjádření duševního rozpoložení skladatele, jeho života a zápasu o realizaci vlastní osobnosti. Zhruba padesátiminutové dílo plynoucí v jednom proudu je vnitřně děleno na jednotlivé obrazy. Život hrdinův je psán pro největší orchestrální aparát, jaký do té doby Strauss použil. Jmenovat můžeme dřevěné dechové nástroje po čtyřech hráčích, 8 lesních rohů, 5 trubek a 2 tuby.
CD za poměrně krátkou dobu stačilo posbírat pozitivní ohlasy. Uvést můžeme lucemburský webový portál o klasické hudbě Pizzicato nebo příspěvek respektovaného rakouského hudebního redaktora Petera Kislingera, podle jehož názoru se tato živá nahrávka svojí vysokou úrovní nemusí bát srovnání s „hvězdnými“ orchestry a „hvězdnými“ dirigenty.
Plzeňská filharmonie je dlouhodobě v nahrávací činnosti velmi činná a úspěšná. Obě předchozí CD vydaná německou společností Ars Produktion byla nominována na německou cenu Opus Klassik.