Lidé by měli včas zkontrolovat a zabezpečit vodoměry před mrazem, varuje Vodárna Plzeň a. s. Opatřením předejdou škodám, které se mohou vyšplhat na několik tisíc korun. Zajistit je vhodné především vodoměry v chatách a chalupách, které nejsou v celoročním provozu.
„Právě nyní je nejvyšší čas zkontrolovat a zabezpečit vodoměr a postarat se, aby zařízení nepoškodil mráz. Vytékající voda totiž může značně poškodit nejen samotný vodoměr, ale majetek v celém objektu. Chránit vodoměr před poškozením je ze zákona povinností odběratele, který se o něj musí starat tak, aby fungoval bez problémů. Většinou je v jeho nemovitosti nebo na jeho pozemku,“ vysvětlila tisková mluvčí Vodárny Plzeň Dana Veselá.
Je nutné dbát i na to, aby ve venkovních šachtách nedošlo k zaplavení vodoměru. „Doporučujeme uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit. Pokud je rozvod opatřen uzávěrem před i za vodoměrem, necháme uzávěr za měřidlem otevřený a sestavu obalíme izolační vrstvou, třeba polystyrenem. Nevhodné jsou různé deky a další textilie, které podléhají hnilobě. Na druhou stranu, i stará deka nebo hadr je lepší než nic,“ doplnila Dana Veselá. Lidé by neměli zapomínat ani na pečlivé uzavření oken v místnostech, kde jsou vodoměry umístěny.
Zamrznutí obvykle nastává až v hloubce zhruba 1,5 metru pod povrchem, nad ní by neměl být vodoměr poškozen. I tak je doporučeno případnému znehodnocení předcházet. Pokud k zamrznutí dojde, musí odběratelé postupovat opatrně s jeho odmrazováním, vystavení otevřenému ohni by totiž přístroj trvale poškodilo.