Stříbro na Tachovsku se potýká dlouhodobě s problémem nedostatku policistů. Muselo kvůli tomu navýšit počet strážníků městské policie na 12. Město na ně teď ale bude muset vynaložit více financí, a to přes 10 milionů korun. Starostové obcí na Tachovsku si stěžují na stále menší přítomnost policistů v ulicích a obávají se zvýšené kriminality. Po Plzni má totiž okres druhou největší průmyslovou zónu, stejně jako počet pracujích cizinců.
"Nepokrýváme hlídkou 24/7 (celý týden nonstop), ale většinu týdne, hlavně pátky a soboty, a akce. Navýšili jsme počty, aby občané měli pocit bezpečí. Protože víme, že policistů není dostatek. V ulicích jsou vidět minimálně, proto jsme rádi za strážníky," uvedl místostarosta. Podle něj měli zájem o výpomoc i okolní obce, třeba Kladruby. "Ale pokud nejsme schopni zabezpečit Stříbro, tak nemůžeme nabízet služby dál," řekl.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který v pondělí jednal se starosty Tachovska, potvrdil, že ve Stříbře slouží 18 policistů, ale mělo by jich být podle tabulek o sedm víc. Stříbro je na tom teď nejhůře z obvodních oddělení na Tachovsku. "Územní odbor Tachov má systemizováno 178 policistů, reálně jich je 159," řekl. Ministr souhlasil se starosty, že je to málo, protože v regionu bylo historicky zrušeno 21 míst, teď se jich povedlo navrátit sedm. Na obvodním oddělení v Tachově je z 30 míst obsazeno 27, v Boru z 18 pozic 16, v Plané z 16 míst 14.
Obsazenost podle ministra sice špatná není, ale počet policistů je hlavně vzhledem k nárůstu počtu obyvatel v okrese nedostatečný. V pondělí hovořil s krajským policejním ředitelem, který požádal policejního prezidenta o navýšení počtu míst. "Ve Stříbře je jich sice 18, ale včetně kriminalistů a dalších. Na přímou službu jich zůstává deset," uvedl místostarosta. Podle odhadů města i policie žije ve městě 2500 lidí na ubytovnách, což je v regionu největší koncentrace k počtu stálých obyvatel. Podle Lukeše ale neroste kriminalita, spíše se mírně snižuje. "Je ale důležité, jak veřejnost cítí bezpečnost. Hlídky v ulicích nevidíme a máme obavy, že začne znovu kriminalita stoupat," uvedl starosta Bezdružic Lumír Kadlec (SNK).
Podle starostky Cebivy Pavlíny Jonášové (SNK za rozkvět obce) je vidět, že je policistů málo a nemají čas jezdit na vesnice. "Už máme v obci do 300 obyvatel odsouzeného za dealerství drog. A policista vám řekne, že ho nezajímají lidi, co užívají drogy, ale že se bude zaobírat jen dealery. A to tak dlouho, až na ně bude mít dostatek důkazů. A tím nám rostou počty uživatelů drog a stříkačky už máme i na dětském hřišti," řekla.
Podle Lukeše si bude moci od ledna zřídit obecní policii také společenství obcí. "Chápu, že pro malou obec je jeden strážník luxus. Ale když se spojí šest obcí, tak si je strážník objede, má místní znalost a minimálně z pocitu bezpečí je to nějaká funkce," řekl. Krajský radní Libor Picka (STAN) uvedl, že kraj opět vyčlení dotace na vybavení obecních strážníků - na kamery a auta. "Navrhujeme dotaci i na činnost, což by podpořilo menší obce. Bylo by to řešení v době, kdy nemáme dostatek policistů," dodal Lukeš.
ČTK