V Rokycanech otevřeli kompostovací veřejnou toaletu finské technologie u skateparku a cesty na rozhlednu Kotel. Toaleta je bez zápachu, nezávislá na chemii a elektřině, řekla Adriana Jarošová, mluvčí třetího největšího města v Plzeňském kraji.
„První tato toaleta je vybudována za pomoci dotace od Plzeňského kraje, kdy vlastní náklady města jsou ve výši 85 tisíc korun, dotace z dotačního programu Podpora karavanových stání v Plzeňském kraji pro rok 2024 činí 300 tisíc korun. Toaleta je umístěna v sousedství skateparku, kde město v současnosti rozšiřuje sportovní infrastrukturu o nový pumptrack a v budoucnosti workoutové, parkurové hřiště a discgolf. Toaleta je přímo u cesty na rozhlednu Kotel, která v letošním roce slaví desáté výročí. Toaletu jsme navíc svěřili místnímu klubu Roboys, kteří využívají skatepark, aby si vybrali umělce k pokreslení toalety. Tím se stal umělec z Brna vystupující pod jménem Chaozzline,“ vysvětlil starosta města Tomáš Rada.
„Jsou místa, kde bychom si takovou věc zasloužili, a není tam a pokud umíme vyrobit a umíme zařídit, aby toaleta fungovala s přidanou hodnotou, tak jako teď v Rokycanech, tak jde o první vlaštovku, která může ukázat, že když to funguje ve Finsku, může i u nás. Další se už připravuje v Hrádku u Rokycan a osobně se budu snažit tyto projekty i nadále podporovat, protože si myslím, že do té přírody to prostě patří,“ poznamenal radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka.
Toaleta využívá ověřenou finskou technologii GREEN TOILET s více než 30letou tradicí, proto otevření první toalety byl přítomen velvyslanec Finské republiky v ČR J. E. Pasi Tuominen. Ten po otevření toalety zavítal na rokycanskou radnici a v odpoledních hodinách měl hodinovou besedu se šesti desítkami studentů Gymnázia a SOŠ Rokycany, obor IB DP.
Veřejná toaleta BIOCULTUS Public zajišťuje provoz bez zápachu. Ten je zajišťován dvojicí velkokapacitních nádrží a kvalitním ventilačním systémem ukončeným větrným ventilátorem nad střechou kabiny. Vše funguje bez chemikálií a nutnosti napojení na inženýrské sítě. Toaleta se skandinávskou technologií je vyrobena ze dřeva a recyklovaných materiálů.
„Technologie naší toalety zahrnuje dvojici velkokapacitních nádrží s účinným odvětráváním, takže uvnitř ani kolem nic nezapáchá. Vše funguje jednoduše a ekologicky, bez použití chemikálií a nutnosti napojení na sítě. Proto míříme na místa mimo klasickou infrastrukturu, do přírody a všude tam, kde se pohybuje hodně lidí. Toaleta je vhodná i například na chaty a chalupy. Naším cílem je především udržitelnost a důraz na nový standard hygienických zařízení. Toalety vyrábíme na Šumavě. A co je hlavní, splachuje se posypáním bio materiálu, nikoliv zalitím pěti litry pitné vody. V tomto případě pilinami,“ uvedl jednatel společnosti BIOCULTUS Jan Šmatera.
Ve veřejné toaletě, i přes to, že není napojena na inženýrské sítě, nechybí osvětlení, které je zajištěno solárním osvětlením.