Matrix Media

Plzeňský literární festival zve na přednášky s mimořádnou tématikou


Poutavé přednášky o nevšedních místech, lidech či věcech již tradičně patří do podzimního programu Plzeňského literárního festivalu. Nejinak je tomu i letos.

Ilha Formosa: Věčně zelený ostrov Tchaj-wan
Když pojedete na Tchaj-wan, budete mít možnost ochutnat jídlo z celé Asie, zažít úžasnou přírodu – od moře až po vysoké hory, ale zároveň se nevyhnete politice.
V úterý 28. listopadu jste srdečně zváni na povídání o Tchaj-wanu, na diskusi s Janou Sehnálkovou, která vystudovala Mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd UK, kde v současné době působí na Katedře severoamerických studií. V letech 2004–2006 studovala na Tamkang University na Tchaj-wanu, kde se zabývala vztahy mezi USA a Tchaj-wanem.
Nenechte si ujít cestopisnou přednášku s promítáním fotografií v Mezigeneračním a dobrovolnickém centru TOTEM od 17:00.

Kuchařská kniha Polyxeny z Lobkowicz
 
V Lobkowiczké knihovně se dochoval pozoruhodný rukopis ze 17. století, který přináší česky psané předpisy na džemy, sirupy, likéry, perníky, preclíky a jiné „pokroutky“. V literatuře je tato kniha romanticky označována jako Polyxenina kuchařka. Jedná se o mimořádně zajímavý dokument o středoevropském renesančním kuchařství. V receptech jsou kromě lokálních surovin velmi často využívány také „dovozové“ ingredience jako fíky, mandle či citrusy. Lze však autorství knihy opravdu přisoudit Polyxeně z Lobkowicz rozené z Pernštejna? A v případě, že nikoli, jaké jsou pro to důkazy? Jaká je souvislost rukopisu s dílem Aloise Jiráska? Jak vlastně vypadalo písmo Polyxeny z Lobkowicz?
Na všechny tyto otázky nabídne odpovědi přednáška ředitelky Lobkowiczké knihovny Soni Černocké, na kterou jste zváni ve středu 29. listopadu v 17:00 do přednáškového sálu Galerie 13.

 

Sdílet:

Více od Peggy Kýrová