Pátou sezonu v Evropské univerzitní hokejové lize u týmu Akademici Plzeň má za sebou kouč Tomáš Ceperko. Stejně jako loni jeho svěřenci v univerzitní soutěži postoupili do čtvrtfinále. V něm podlehli favorizovanému HC Masaryk University z Brna 1:2 na zápasy. „Opět jsme hráli play off, ostudu jsme neudělali. Sezonu hodnotím jako úspěšnou,“ ohlížel se kouč Tomáš Ceperko v rozhovoru na klubovém webu Akademiků. Zatím největším úspěchem plzeňských Akademiků tak zůstává bronz ze sezony 2016/17.
Jak daleko byl postup mezi nejlepší čtyři týmy?
Play off je nevyzpytatelné. Loni nám scházel kousek k postupu přes Diplomats Pressburg. Letos jsme proti Brnu vyhráli první zápas, v němž jsme předvedli asi nejlepší výkon celé sezony. Byla to vyrovnaná série. Ale nakonec se přece jen projevila větší kvalita soupeře.
Co rozhodlo třetí zápas v Brně?
Šli jsme do něj oslabení v obranných řadách, na zápas nemohli odjet Blumentrit, Kubík ani Polívka. I tak jsme začali výborně, ale pak se přece jen projevila nezkušenost v defenzivě. Naše chyby Masaryčka nekompromisně trestala, Brno mělo širší a vyrovnanější kádr.
V základní části jste měli výborný začátek, ale pak přišel trošku útlum, proč?
Výtečně se povedla letní příprava, fyzicky jsme byli skvěle nachystaní. První kola jsme hráli proti slabším soupeřům a body sbírali jednoduše. Možná nám to paradoxně trošku ublížilo. Zápasy se silnějšími týmy nám ukázaly, že sezona nebude tak jednoduchá. Pak to bylo jako na houpačce, nejhorší období nastalo po lednové přestávce. Přes zkouškové období jsme trénovali v málo lidech. Když je na tréninku osm hráčů, nebo dvacet, je ohromný rozdíl. Ale nakonec jsme se do vyřazovací části probojovali se slušnou formou a ostudu neudělali.
Jak bude vypadat příští sezona Akademiků?
Není tajemstvím, že se připravuje česká univerzitní liga. Ale netuším, jestli se spustí už letos. Pak bychom se rozhodovali, jestli pokračovat v EUHL, nebo jestli se zapojíme do nové soutěže.
Dojde v kádru k hodně změnám?
Už nebude moci hrát Václav Polívka, stoprocentně končí i Tomáš Blumentrit a Matyáš Kubík. Otazníky jsou i u některých dalších hráčů. Ale základ by měl zůstat. Už máme vytipováno i pár posil. Rozhodíme sítě, víme asi o osmi hráčích, kteří jdou z Karlových Varů studovat do Plzně. Jisté je, že tým čeká generační obměna. Přijdou další kluci z extraligy juniorů. Uvidíme, jak se to nakonec vše poskládá.
Trenérský tým loni doplnil Jakub Koreis, bývalý útočník Plzně, Brna či Sparty. Bude pokračovat?
Kuba už to bohužel z časových důvodů nezvládne. Je to pochopitelné. Má vlastní podnikání, svůj byznys, do toho dělá experta pro O2TV Sport. Já jsem však naprosto spokojen se spoluprací s Honzou Setikovským. Vyhovujeme si, máme přesně rozdělené úkoly. Určitě s ním chci pokračovat.
Jak hodnotíte celkově projekt Evropské univerzitní ligy. Má do budoucna smysl?
Projekt je skvělý. V Evropě tohle celkově hodně chybí. Do nedávné doby se vždy rozdělovalo studium a sport, nyní se konečně spojily. Ukazuje se, že to jde. Jen lidé nesmějí být líní. Je třeba, aby byli ochotní něco sportu i studiu obětovat. Tohle je výborná příležitost pro studenty, kteří chtějí hrát hokej, avšak bohužel ještě soutěž není na tak vysoké úrovni jako v zámoří, kde za hokej můžeš dostat stipendium a z univerzitního sportu hned skočit mezi profesionály. To jsme tady pětadvacet let dozadu a možná ještě ubírám. Alespoň však studenti něco dělají, i to je skvělé.
Jaká je ideální představa, jak by univerzitní hokej měl u nás vypadat?
Do budoucna by byl výborný systém dvou větví. Buď hraješ hokej na nejvyšší úrovni, z extraligy juniorů se posuneš mezi profesionály, nebo budeš hrát „slabší“ soutěž a u toho studovat. Ideální by však bylo, aby i ta slabší soutěž byla tak kvalitní, že by se studenti po absolvování vysoké školy mohli vrátit do profesionální větve. Myslím si, že by to byla správná cesta.