Nadšenci, kteří opravují zdevastovaný zámek v Čečovicích nedaleko Domažlic, připravili na poslední srpnový víkend dvoudenní folk&country festival na nádvoří. Výtěžek ze vstupného použijí na opravu k půlmilionové dotaci z Programu rozvoje venkova. Za 600.000 korun obnoví letos a příští rok štukové římsy a podlahy v místnosti v prvním patře, která poslouží pro přednášky, koncerty a svatby, řekla Miroslava Šusová místopředsedkyně Klubu Ladislava Lábka, který je základní organizací Českého svazu ochránců památek, spolku se sedmi členy.
Rekonstrukce zámku si vyžádá 80 až 90 milionů korun. V roce 2005 za deset milionů od ministerstva kultury zastřešili všechna tři křídla, o 12 let později dostal zámek nová vrata, v roce 2018 část nových oken a staticky se zajistil za dalších 1,5 milionu Kč.
"Festival, který letos pořádáme už popatnácté, je letos naší čtvrtou a zároveň největší kulturní akcí," uvedla Šusová. Letos se klubu podařilo získat přes 50.000 korun, na spoluúčast k dotaci chybí ještě 60.000 Kč. Návštěvníci se mohou těšit na Roberta Křesťana a Druhou trávu a Malina Brothers. V sobotu od 13:00 zahraje sedm kapel, v neděli od 14:00 chystají divadelní představení. V zámecké sýpce bude výstava Zapomenutá místa v pohraničí, zapůjčená od Filozofické fakulty ZČU. Oba dny chystají v zámku komentované prohlídky.
Zámek převzali dobrovolníci do vlastnictví v roce 1998, kdy na něj byl vydán demoliční výměr. "Byl v zuboženém stavu, poškozený povětrnostními vlivy a požárem v roce 1990. Naší snahou je učinit z obce známé kulturní, společenské a turisticky atraktivní centrum regionu a přilákat české i německé zájemce o památky a kulturní akce," řekla Šusová. Jižní křídlo je v dezolátním stavu, podepřené zespoda, nemá podlahy a stropy. Zámek na zelené louce nemá vodu, kanalizaci, nejsou tam jediné dveře ani zázemí, chybí schodiště z nádvoří.
Rekonstrukci podporuje ministerstvo kultury, Plzeňský kraj, MAS Radbuza, v roce 2015 i anglická nadace The Friends of Czech Heritage. "Nemáme jediného sponzora. Finance získáváme jen díky návštěvníkům," řekla Šusová.
První zmínka o Čečovicích, kde nyní žije 90 obyvatel, pochází z roku 1356. Tehdy tam stála gotická tvrz, která je ve velké míře dochována v sýpce. Přestavbou prošla památka v 16. a 17. století. Vystřídaly se tam významné šlechtické rody - páni z Bukovce, z Velhartic, Rožmberkové a Trauttsmansdorffové. Po pozemkové reformě byl zámek prodán jako zbytkový statek, po roce 1948 zkonfiskován. Dále jej užívalo JZD.
čtk