Po měsících objížděk začal v šumavském rekreačním středisku Železná Ruda sloužit kompletně opravený silniční průtah městem. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zhruba 600 metrů dlouhý úsek silnice první třídy opravovalo na dvě etapy loni a letos. Město vybudovalo i nové chodníky a veřejné osvětlení. Zlepšil se tak nejen vzhled, ale zejména bezpečnost na hlavním tahu ve městě, řekl starosta Filip Smola (Místní – Aby se u nás dobře žilo).
"Bylo to náročné, od dubna byly uzavírky a s opravami se navázalo na loni opravovaný úsek, ale jsme za to vděční, teď je to tady mnohem hezčí a hlavně bezpečnější. Dosud jsme tady neměli u hlavní silnice žádné chodníky, což je v turistickém středisku problém, hlavně v zimě, když je všude hodně sněhu," řekl. Město stály obě etapy rekonstrukce zhruba 14 milionů korun. Platilo nové osvětlení, chodníky po obou stranách silnice a část sítí. ŘSD financovalo kromě rekonstrukce povrchu silnice také přeložky vodovodu či kompletní rekonstrukci kanalizace. Za obě etapy stavby ŘSD zaplatilo bez daně 49,5 milionu korun, uvedl regionální mluvčí Adam Koloušek.
Práce na opravě silnice v centrální části Železné Rudy začaly v červnu 2023. V prvním roce stavbaři pracovali v úseku od kruhového objezdu až po křížení silnice I/27 a třídy 1. máje. Letos práce pokračovaly v úseku mezi městským úřadem, Klostermannovým náměstím a železničním přejezdem. "Oprava zahrnovala v podstatě kompletní rekonstrukci vozovky, úpravu šířkového uspořádání silnice, úpravu chodníků, ploch veřejného prostranství, obnovu vodovodu, veřejného osvětlení nebo dešťové a splaškové kanalizace. Součástí prací pak byly i přeložky plynovodů," uvedl Koloušek.
Rekonstrukce si vyžádala objížďky, dlouhé až desítky kilometrů, řekl starosta. Tvář města se v posledních letech změnila. Kromě rekonstrukce hlavního tahu a postavení chybějících chodníků radnice také předloni téměř za 11 milionů korun vybudovala terasovité náměstí Karla Klostermanna, které rekreačnímu centru se zhruba 1600 stálými obyvateli dlouhodobě chybělo.
Letos Železná Ruda ještě díky dotaci ČEZ kompletně vyměnila lampy veřejného osvětlení v Železné Rudě a ve svých částech Alžbětín, Špičák a Hojsova Stráž. "Na celém katastru jsme vyměnili 362 svítidel. Měnily se sodíkové výbojky na úspornější LED světla. Jako jedni z prvních jsme uspěli v programu ČEZ," řekl Smola. Radnice podle něj nemusela nic platit, na deset let má světla v nájmu, měsíčně ale zaplatí o 10.000 korun méně než dosud.
čtk