Stovky akcí naplní letos adventní čas v Plzeňském kraji. Po letech, kdy konání akcí omezila protiepidemická opatření, letos opět města a obce, charity, farnosti, muzea, památky, spolky i sportovní kluby chystají bohoslužby, vánoční koncerty a divadelní představení, výstavy betlémů a tvůrčí dílny vánočních dekorací či dárků. Nedílnou součástí je už pro většinu měst i menších obcí setkání při rozsvícení vánočního stromu, společný zpěv koled či řemeslné trhy.
Rozsvěcení vánočního stromu je na programu většinou o prvním adventním víkendu 2. a 3. prosince, na mnoha místech při tom na návsích a náměstích zazpívají děti ze základních a uměleckých škol či místní pěvecké sbory.
Největší nabídku akcí má Plzeň. Velké adventní trhy začínají 23. listopadu a potrvají měsíc. Kromě desítek stánků, ukázek řemesel a občerstvení nabídnou dřevěný betlém, kolotoč či živá zvířata. Trhy doplní každý den rockové, popové, country či jazzové koncerty, 3. prosince se slavnostně rozsvítí vánoční strom, 13. a 20. prosince se lidé na náměstí spojí při společném zpívání koled a 17. prosince slavnostní průvod uloží do jesliček v betlémě na náměstí sochu Ježíška. V centru bude opět fungovat Ježíškova pošta a v mázhauzu radnice se představí Velký plzeňský betlém, který za více než 20 let zaplnili Plzeňané tisícovkou figurek.
Tradiční program nabídne katedrála sv. Bartoloměje, kde se 3, 10. a 17. prosince uskuteční 21. ročník Adventních půlhodinek - zastavení s varhanní improvizací na adventní témata a čtení z Bible vztahující se k adventu. Před ranní mší 17. prosince se budou v katedrále od 06:45 zpívat mariánské ranní adventní zpěvy - roráty a při mši od 10:00 zazní gregoriánský chorál. Vánoční program s dílnami připravuje tradičně zoologická zahrada a některá muzea. Na Štědrý den se už tradičně u katedrály odehraje živý betlém a odpoledne zatroubí z věže katedrály trubači.
Vánoční strom v Rokycanech se rozsvítí 2. prosince a 1. a 2. prosince budou vánoční trhy. Na Masarykově náměstí také letos nebude chybět slaměný betlém v životní velikosti a v prostoru ve Spilce se každou adventní neděli odpoledne rozsvítí při hudebním doprovodu jedna svíce na adventním věnci. Poprvé letos připravila radnice Adventní procházku městem - staré příběhy z Rokycan na neděli 10. prosince. Na 27. prosince je naplánován na nádvoří knihovny živý betlém se zpěvy. Během vánočních prázdnin město také nabídne volné bruslení na zimním stadionu.
Program si připravily i jinak uzavřené památky. Největší česká zřícenina Rabí pozve 2. prosince na tradiční mikulášské Nebíčko a peklíčko a 9. prosince nabídne podvečerní prohlídky zimním hradem s informacemi o tom, jak advent a Vánoce trávili naši předci. V reprezentačních sálech hradu a zámku v Horšovském Týně se vždy od čtvrtka do neděle uskuteční od 2. prosince do 7. ledna výstava historických i současných betlémů.
Klášter Kladruby uspořádá v kostele Nanebevzetí Panny Marie 15. prosince vánoční koncert Kamila Střihavky a 17. prosince koncert souboru staré hudby Cavalla a pěveckého sboru Cantus Stříbro. Zámek Nebílovy připravil na 16. prosince Vánoční příběh, převyprávěný poetickou cestou českých a moravských koled v podání dětské lidové muziky Vozembach. Kostelík sv. Mořice na šumavském Mouřenci tradičně nabídne sváteční prohlídky, 3. prosince svěcení adventních věnců a koncerty - 16. prosince koncert Žihelského sboru a 26. prosince koncert Hlasopletu.
Klatovy rozsvítí vánoční strom 1. května, Tachov 3. prosince nabídne kromě hudebního programu a rozsvěcení stromu fotokoutek s pohádkovou postavou Grinche. V celém regionu se lidé sejdou také při zpívání koled. Společné zpívání české Železné Rudy a Bavorské Železné Rudy se uskuteční 13. prosince v podvečer a v Bavorská Rudě zazní české i německé koledy. Pošestadvacáté se také v jednu chvíli spojí při zpívání koled Narodil se Kristus Pán a Nesem vám noviny lidé na náměstích napříč krajem. Letos se do akce zapojilo 15 měst a vesnic kraje.
čtk