Hrad Kašperk je veřejnosti otevřen v průběhu září od úterý do pátku od 10:00 do 16:00, o víkendech je otevřeno o hodinu déle, tedy od 10:00 do 17:00. Nádvoří je jako obvykle volně přístupné, s výjimkou dvou níže uvedených událostí oživené historie. Měsíc září je ideálním měsícem k návštěvě hradu, počasí totiž obvykle přeje výletům a na Šumavě již nejsou davy prázdninových návštěvníků. A co vás na Kašperku čeká?
Stavba krovu na západní věži
Letošní podzim na Kašperku je zejména ve znamení stavby nového krovu na západní věži. Nové zastřešení účinně ochrání torzo původní středověké střechy, jejíž cihly pamatují ještě éru zakladatele hradu, římského císaře a českého krále Karla IV. Při západní věži již bylo postaveno lešení, z něhož postupně vznikne celý nový krov, jenž výrazně změní doposud zažitou siluetu hradu. Přijďte se sami podívat, jak taková stavba probíhá. Jedná se o zcela mimořádnou stavební událost.
Veřejná sbírka na zastřešení cihelné helmice
Na portálu Donio.cz (donio.cz/zachranahelmice) běží do konce října veřejná sbírka, prostřednictvím které se můžou sami návštěvníci a příznivci hradu zapojit a podpořit záměr zastřešení cihelné helmice. Se začátkem září bylo vybráno již přes 300 tisíc korun! Všem, kdo se zapojili, patří velký dík!
Komentované prohlídky
Prohlídky se konají každý den v otevírací době. Prohlídka s průvodcem vás poutavě seznámí s historií nejvýše položeného královského hradu. V závěru hodinové prohlídky vystoupáte na vrchol východní věže, odkud můžete obdivovat například probíhající stavbu krovu na věži západní, jež bude postupně v září veřejnosti nepřítupná. Poslední prohlídka začíná vždy hodinu před uzavřením brány. Na prohlídku je možné si sebou vzít i psa.
Řemeslo a středověká kuchyně
Sobota a neděle 14. a 15. září. Cyklus oživené historie na hradě Kašperku pokračuje atraktivní kombinací středověké kuchyně a starých řemesel. Ochutnejte na nádvoří pokrmy podle dávných a ověřených receptů, jež mohou mile překvapovat svou chutí a zároveň jednoduchostí. Díky našim znalým a nadšeným přátelům můžete nejen postupně vše nejen ochutnat, ale rovněž se leccos dozvědět a inspirovat i pro vlastní domácí vaření. V sobotu i v neděli bude na nádvoří rovněž kovář a tesař, kteří předvedou, jak přípravu stavby střechy mohli s fortelem zvládat naši předci. Nádvoří bude po dobu trvání akce mírně zpoplatněno (50,- dospělí, 20,- děti, studenti a senioři).
Dny šumavského trojhradí
Sobota a neděle 28. a 29. září. Tradiční společná událost hradů Rabí, Velhartic a Kašperku, jež se koná pravidelně v červnu a září. Tentokrát je ústřední téma "Stroje a středověké mechanismy", jež vám představí důmyslné přístupy a znalost mechaniky našich předků.
Na hradě Rabí se zaměří na kuše a jejich větší varianty, Velhartice představí kolový jeřáb. Na Kašperku bude při příležitosti Dnů šumavského trojhradí poprvé představen funkční model stěžejkového padacího mostu, jehož výskyt nebyl v českém prostřední nijak obvyklý. Na nádvoří v sobotu 28. 9. zahraje středověká hudební skupina Holba a po oba dva víkendové dny bude na nádvoří rovněž dobová kuchyně, tesař a kovář. Nádvoří bude po dobu trvání akce mírně zpoplatněno. (50,- dospělí, 20,- děti, studenti a senioři).
Spolek Kašpar: Kytice
Pátek a sobota 27. 9. a 28. 9. od 19:30, neděle 29. 9. od 18:30 vám zpříjemní podvečer Erbenova Kytice v netradičním a originálním podání Spolku Kašpar. Uvidíte balady Kytice, Svatební košile, Dceřina kletba, Zlatý kolovrat a Poklad. Představení v komorním (vytápěném) sále podsklepení v purkrabství. Hrají: Jakub Špalek, Štěpán Coufal. Délka představení 55 minut. Lesní úsek cesty k parkoviště bude osvětlen. Vstupenky jsou v online předprodeji na www.kasperk.cz.