Pořádná bitka mezi fanoušky, která následně přerostla v drsný zásah policejních těžkooděnců se strhla v úterý na stadionu FC Viktoria Plzeň. Při rizikovém fotbalovém utkání tam použili fanoušci pyrotechniku, která zranila hráče na hřišti. Hlavní rozhodčí předčasně ukončil zápas a pořadatelská služba vyklidila část stadionu. V sektoru hostů pak dokonce začal řádit jeden střelec a další pachatel ozbrojený nožem. Společně si vzali několik rukojmích. Naštěstí se nejednalo o skutečnost. Policisté totiž na stadionu nacvičovali zásah podle předem připravené modelové situace, odpovídající reálným situacím. Do cvičení se zapojilo 336 cvičících a 336 figurantů.
V sektoru „U“ vznikla potyčka mezi skupinkou fanoušků, kteří hodili dýmovnici, a mezi ostatními návštěvníky stadionu. „Jeden z agresivních fanoušků začal střílet a druhý zranil několik lidí nožem. Střelec a útočník s nožem si vzali rukojmí a během útěku zranili další dva pracovníky bezpečnostní agentury. Policisté měli při vstupu na stadion za úkol eliminovat útočníky a zajistit bezpečnost ostatních osob,“ popsala námět cvičení mluvčí policie Martina Korandová. Nechybělo ani vyjednávání s ozbrojenci, kteří drželi rukojmí.
Situace působila velmi reálně díky použití pyrotechniky, hlasitému křiku a hysterickému chování figurantů, které práci policistů ztěžovalo. Vzhledem k nastalé mimořádně nebezpečné situaci byla vyloučena přítomnost záchranářů a hasičů na stadionu. Zraněné osoby policisté přepravili až do „bezpečného prostoru“, kde je následně předali do péče zdravotníkům. Celou situaci pomáhali monitorovat s drony také pracovníci Správy informačních technologií Města Plzeň.
„Hlavním cílem bylo procvičit reakční dobu a činnost policistů při mimořádné události, a také vzájemnou spolupráci a komunikaci policistů a ostatních složek IZS a pořadatelské služby. V rámci cvičení fungoval i štáb velitele zásahu a ověřovala se funkčnost zpracované dokumentace jako například typové plány a vyrozumění – svolání členů krizového štábu,“ uvedla mluvčí Korandová.
Policisté v rámci cvičení prováděli i třídění zraněných osob metodou START, což znamená Snadné Třídění A Rychlá Terapie. Jedná se o laické předtřídění zraněných osob a stanovení priority jejich odsunu v případech, kdy je počet zasažených osob ve výrazném nepoměru k počtu záchranářů, popř. tam kde je vyloučena přítomnost zdravotníků.
Cvičení se zúčastnily zásahové jednotky policie z Plzeňského, Karlovarského a Jihočeského kraje. Společně s nimi zasahovaly také pořádkové jednotky německých policistů. Do cvičení se zapojily také složky IZS, dále zasahovala Městská policie Plzeň, členové bezpečnostní agentury i zaměstnanci FC Viktoria Plzeň a příslušníci Armády ČR.
„S ohledem na dění ve světě, jsou tato cvičení velmi důležitá, neboť jsme tak připraveni na možná rizika. Významná je i mezinárodní spolupráce s našimi německými partnery, která se cvičením ještě více prohlubuje. Neméně důležité je i to, že naši policisté při takových akcích naváží užší vztahy s kolegy z integrovaného záchranného systému,“ uvedl krajský policejní ředitel Pavel Krákora.