Již v sobotu 4. února se na letišti Plzeň-Líně uskuteční tradiční Den otevřených hangárů. Návštěvníci se můžou těšit nejen na unikátní vystavené historické letouny a zajímavé letecké artefakty, ale také mohou podpořit zachování letiště a vyjádřit nesouhlas s vybudováním kontroverzní gigafactory.
Organizátoři sobotní akce připravili pro návštěvníky bohatý program. Kromě prohlídky Hangáru 3 s historickými letouny a muzeem vzácných leteckých artefaktů se můžete těšit na soutěž o vyhlídkové lety, zájemce čeká i statická prohlídka letadel, mezi nimi například bitevníku L-39 Albatros.
V případě příznivého počasí budou na stojánce před Hangárem 3 vystaveny historické džípy a vyjádřit podporu zachování letiště přijedou i členové AMK Trabant Plzeň se svými veterány.
Program začíná ve 12:30. Od 14:30 přibližně do 15:00 je naplánovaný živý had jako symbol podpory letiště a vyjádření nesouhlasu s výstavbou gigafactory. Konec programu se plánuje na 17:00. Vstupné je dobrovolné, občerstvení a parkování bude na místě zajištěno.
O osudu záložního armádního letiště stále není oficiálně rozhodnuto. O protestech pilotů i široké veřejnosti proti zrušení LKLN jsme informovali například zde.
Letiště Líně (LKLN) má jako jediné v Plzeňském kraji zpevněnou přistávací dráhu navíc s unikátní šířkou 60 metrů, což umožňuje nejen celoroční provoz, ale na základě certifikace také přistání a vzlety větších letadel, například typu ATR 72 (přepraví až 70 cestujících) a další jim velikostně podobná. Jen v loňském roce se na LKLN uskutečnilo dvacet tisíc vzletů a přistání. Letiště je dlouhodobě pátým nejvytíženějším letištěm v republice. Kromě letecké záchranné služby (LZS Plzeň-Líně) zde působí Aeroklub Plzeň Bory, pět leteckých škol, letecký historický spolek Classic Trainers provozující dobové historické letouny a mezi širokou veřejností velmi oblíbené Muzeum Hangar 3, které se věnuje více než 110 let dlouhé historii plzeňského letectví i rodákům ze západu Čech bojujících v řadách RAF za druhé světové války.