Cyklus česko-bavorských setkávání s letními kiny „Paměť Českého lesa“ oživí pohnuté příběhy tachovského pohraničí, které jsou svým významem neoddělitelnou součástí evropské historie. Cyklus návštěvníkům odvypráví události a příběhy pamětníků, přímo v místech, kde se odehrály. Návštěvníci tak získají výjimečně hluboký zážitek, který značně přesáhne běžné přednášky a besedy.
Stará Knížecí Huť je tichou osadou obklopenou hlubokými lesy, kterou jen občas navštíví turisté nebo cyklisté. Na první pohled se jedná o klidné místo bez zajímavých historických památek. Přesto se jedná o místo s nesmírně pohnutou historií. Právě tudy procházel na samém konci Druhé světové války pochod smrti z Tachova. Vyčerpaní vězni zde strávili noc na své strastiplné cestě. Pro řadu z nich se jednalo o noc poslední. Někteří zemřeli vyčerpáním, jiní byli zastřeleni, protože již nebyli schopní pohybu.
Míst s takto silnou historií je v krajině kolem Tachova celá řada. Některá místa nyní těmito příběhy ožijí, aby vydaly svá svědectví návštěvníkům cyklu Paměť Českého lesa, který pořádá Česko-bavorský spolek přátelství a spolupráce.
Česko-bavorský spolek přátelství a spolupráce v roce 2024 uspořádal mimo jiné také tichý letní festival Pavlův Studenec ožívá, který nalákal na 1500 návštěvníků. Místopředseda spolku a zároveň radní města Tachova Matouš Horáček k tomu říká: „V minulém roce jsme si ověřili, že je mezi lidmi o historii našeho regionu velký zájem. Viděli jsme také, jak silně mohou zapomenuté příběhy v člověku rezonovat, pokud je s nimi konfrontován přímo v místech, kde se odehrály nebo když mu je vyprávějí pamětníci, kteří je prožili. Zarážející bylo, kolik návštěvníků mělo zcela mizivé znalosti o tom, co vlastně Pavlův Studenec byl. Takových příběhů je přitom naše krajina doslova plná. To nás motivovalo k tomu, abychom hledali cestu, jak paměť té krajiny zase oživit.“
Bohužel prostorů vhodných pro uspořádání festivalu takového rozsahu je velice málo, proto nakonec vznikl nový formát setkání s letním kinem, který umožní pořadatelům vyprávět historii míst i tam, kam by se větší akce nevešla.
Cyklus Paměť Českého lesa odkryje návštěvníkům historii prostřednictvím výpovědi odborníků, pamětníků, dobových dokumentárních i hraných filmů. V přípravě je také putovní výstava. Hosté se budou moci také vydat na průzkum okolí a na vlastní oči vidět pozůstatky historických událostí. Důležitým rozměrem těchto setkání bude také možnost přespání přímo v místě konání události. Tam, kde to bude možné, nebude chybět ani společný oheň. Cílem je, aby spolu lidé ve společném dialogu následně prožili také noc a nechali na sebe příběhy působit v klidu a tichu daleko od moderní civilizace, často mimo dosah internetu nebo mobilního signálu. Díky tomu se jim celý zážitek vryje hluboko do paměti.
Přehled termínů a témat
- Sobota 26. dubna 2025: Stará Knížecí Huť
- Pochody smrti z Tachova na konci Druhé světové války
- V rámci výročí 80 let od osvobození
- Jiří Padevět: Transporty a pochody smrti
- Jiří Nenutil: Exhumace a výzkum masového hrobu ve Staré Knížecí Huti
- Letní kino, putovní výstava
- Kemp s možností stanování
- Sobota 24. května 2025: Zlatý potok
- Vysídlení původního obyvatelstva a zánik příhraničního osídlení
- Letní kino, putovní výstava
- Kemp s možností stanování
- Podrobnosti připravujeme
- Sobota 21. června 2025: Havran
- Železná opona a studená válka na Tachovsku
- Letní kino, putovní výstava
- Podrobnosti připravujeme
- Sobota 12. července – neděle 13. července 2025: Pavlův Studenec
- Tichý letní festival Pavlův Studenec ožívá
- Letní kino, putovní výstava, doprovodný rodinný program
- Besedy s pamětníky a odborníky
- Komentované prohlídky zaniklé obce
- Komentované prohlídky přírodních fenoménů Českého lesa
- Kemp s možností stanování
- Podrobnosti připravujeme
Významným hostem, který navštíví v sobotu 26. dubna Starou knížecí huť, bude uznávaný spisovatel Jiří Padevět, který je autorem řady historických knižních průvodců, krátkých próz nebo pořadu Krvavá léta. Je také držitelem ceny Magnesia Litera v kategoriích Kniha roku a Literatura faktu. V rámci programu setkání ve Staré Knížecí Huti uvede přednášku a besedu na téma transportů a pochodů smrti.
Nedílnou součástí celého cyklu je také tichý letní festival Pavlův Studenec ožívá, který měl tak velký ohlas mezi sousedy z obou stran hranice, že se jeho organizátoři rozhodli jej zopakovat. „Ihned po premiéře festivalu se nám začali ozývat lidé i různé instituce, že bychom měli festival dělat každý rok, že si ho to místo zaslouží. Nakonec jsme se i po konzultaci se správou CHKO Český les rozhodli, že to místo je pro podobný druh události mimořádně vhodné, a proto zde festival zachováme. Aby byl pro návštěvníky atraktivní, dojde ovšem k úpravě jeho programu tak, aby měl každý rok co nabídnout i pravidelným návštěvníkům," dodal Horáček.
V současné době se program celého festivalu ladí v kooperaci s ostatními partnery. Poslední Česko-německá koordinační schůzka proběhla v Tachově na půdě městského úřadu 29. ledna.
Už nyní je ale jisté, že hlavním tématem bude pád železné opony, otevření hranice a obnovení přátelství na česko-bavorské hranici.
Celý festival proběhne za vzájemné kooperace mnoha partnerů, kteří přispějí k realizaci organizačně, finančně nebo třeba lidským kapitálem. Hlavním pořadatelem a koordinátorem je Česko-bavorský spolek přátelství a spolupráce.
- Česko-bavorský spolek přátelství a spolupráce
- Via Carolina – Goldene Straße
- Paměť národa
- Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Český les
- Destinační společnost Český les
- Plzeňský kraj
- Město Tachov
- Město Bärnau
- Obec Obora
- Muzeum Českého lesa v Tachově
- Lučina-Studánka. spol. s.r.o.
- MAS Zlatá cesta
- Ski klub Zlatý potok
- Klub vojenské historie a sportů Tachov
- Camping Český les
V souvislosti s přípravou celého cyklu probíhá dobročinná sbírka na nákup promítací techniky, kterou je možné podpořit příspěvkem na https://donio.cz/pamet-ceskeho-lesa. Cílem sbírky je zejména snížit náklady na pořádání setkání s letními kiny, protože pronájem profesionální techniky je velice drahý. Pořízená technika pak bude moci sloužit další roky, kdy se bude cyklus v obměněné podobě opakovat. Navíc bude technika přístupná také dalším spolkům v regionu.
Mimo cyklu Paměť Českého lesa letos Česko-bavorský spolek přátelství a spolupráce opět pořádá Česko-bavorský sousedský street food festival v Tachově. Spolek ve spolupráci s městem Tachov koordinuje také obnovu komunitního prostoru Rokle v Tachově. V únoru letošního roku pak spolek uspořádal tradiční českou zabijačku v historickém parku v Bärnau.
PR