2. listopadu na Dušičky chodíme - stejně jako naši předci - na hřbitovy, zdobíme hroby svých blízkých věnci a květinami, zapalujeme svíčky, abychom projevili úctu, a vzpomínáme.
Den Památky zesnulých je za dveřmi a mnozí lidé již nyní míří na hřbitovy, aby uctili památku svých blízkých, kteří už nemohou být s nimi. Bohužel, toto období vzpomínání na zemřelé se pro některé nepoctivce stává příležitostí k nekalým činům, jako jsou krádeže.
Strážníci proto neponechávají nic náhodě a opět zajišťují každoroční zvýšený namátkový dohled, který potrvá až do 5. listopadu. Budou přítomni nejen přímo na hřbitovech, ale také v jejich okolí. Cílem tohoto opatření je zajistit, aby vzpomínky občanů probíhaly v poklidu a bez jakýchkoliv nepříjemností.
Aby návštěva hřbitova proběhla bezpečně, policie doporučuje nenechávat cennosti v autech, zejména na viditelných místech, dávat pozor na své osobní věci, ať už se věnujete údržbě hrobů, nebo vzpomínáte. Kabelky a tašky rozhodně nenechávejte mimo dohled a po celou dobu návštěvy pietního místa buďte obezřetní.
Oslava Dušiček 2. listopadu se odvíjí od svátku Všech svatých. Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých, Svátek zesnulých, Památka zesnulých či lidově Dušičky je v římskokatolické církvi dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za duše v očistci. Liturgické obřady slouží v tento čas i Církev československá husitská. Podle dnes již zesnulého kardinála Vlka je památka zemřelých největším svátkem vedle Vánoc, který v našich zemích „slaví“ jak křesťané tak i nevěřící a to vzpomínkou, ozdobením rodinných hrobů či zapálením svíčky. Pro katolíky znázorňují živé květiny víru ve věčný život a mají demonstrovat přesvědčení, že život hrobem nekončí. Hořící svíce mají symbolizovat přítomnost zmrtvýchvstalého Krista, stejně jako o Velikonocích nebo při mši.