Stejně jako v předchozích sezonách se i v té letošní běžec na lyžích Luděk Šeller z plzeňského Sport Clubu zaměří především na sprinterské závody, ať už ty individuální nebo ve dvojici s nejlepším českým závodníkem Michalem Novákem.
„Chci být co nejrychlejší ve sprintu, tam směřují moje hlavní ambice. Když vyjdou i nějaké distanční závody, tak si je rád zajedu,“ prohlásil Luděk Šeller na startu sezony.
Pojďme ale úplně na začátek, jak byste zhodnotil přípravu na sezonu?
Po letní přípravě jsme na přelomu října a listopadu tradičně ladili formu ve dvou vysokohorských kempech – Livignu a Davosu. První část byla trošku opatrnější co se týká intervalových tréninků, až postupně jsme přidávali na intenzitě. Pak jsme potrénovali ještě doma.
Lišil se její program nějak od předchozích let?
Držíme se z devadesáti procent zaběhnutého modelu, jedeme co máme vyzkoušené a myslíme si , že to funguje. Je ta vždycky jen pár nových věcí, abychom vyzkoušeli něco jiného.
Co si pod tím máme představit?
Například reagujeme na funkční vyšetření, to by nás mohlo posunout zase o kus dál. Přínosná je i spolupráce s norským trenérem techniky Andersenem.
V úvodu jste zmínil, že hlavní pro vás budou sprinty…
Tam směřují moje hlavní ambice, chci být ve sprintu co nejrychlejší. Vysoké očekávání máme zejména ve dvojici s Michalem Novákem. Věřím, že oba budeme zdravotně v pořádku a naše ambice se naplní. (Novák se ale zotavuje po operaci slepého střeva a vynechá úvod seriálu SP – pozn. aut.) Rádi bychom atakovali naše nejlepší umístění, kterým bylo páté místo. No a v individuálu myslím na postup do semifinále.
Vy osobně jste v minulé zkoušel změnit i jídelníček. Pokračujete v tom?
Já jsem se vrátil k tomu, na co jsem byl zvyklý. Ale celý náš tým začal spolupracovat s českou firmou, která se zabývá prémiovými doplňky stravy, čehož i já částečně využívám. Vyslechnu si co nejvíce názorů a pak zvolím, co mi vyhovuje. Ale už nechci jít z extrému do extrému, jako tomu bylo dříve.
Liší se nějak během sezony strava pro vás sprintery, na rozdíl od běžců, kteří absolvují spíš distanční závody jako je třeba Adam Fellner?
Náš jídelníček je stejný, neliší se podle toho, jaké jezdíme vzdálenosti. Jde spíš o to, pořádně se najíst, aby tam byly sacharidy, bílkoviny… Abychom měli dostatek energie, venku bývá zima, závody jsou náročné i po psychické stránce.
Příští rok bude mistrovství světa v klasickém lyžování v norském Trondheimu, uvažujete už i tímto směrem?
Ano, mojí snahou bude odjet na šampionát v co nejlepší formě. V Trondheimu už jsem závodil minulou sezonu. I když se mi to tam vůbec nepovedlo, tak si myslím, že trať pro sprint volnou technikou by mně mohla sedět. Věřím, že budu tentokrát lépe fyzicky připravený. Na klasický team sprint jsem z parametrů trati doslova nadšený, takže věřím, že tam na konci února můžeme předvést kvalitní výkon.
Očekáváte na špici sprinterských závodů Světového poháru stejná jména jako v minulé sezoně?
Myslím, že špička je vyrovnaná. Sprinter, který je jeden týden ve finále, v tom dalším nepostoupí z kvalifikace. Rozdíly jsou malé. Ale těžko vyskočí někdo úplně nový.