RTMplus

V Ostravě vznikne unikátní požární laboratoř pro testování energetických staveb


Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava připravuje výstavbu laboratoře, zaměřené na výzkum v oblasti bezpečnosti a stavební efektivnosti energetických celků, která se má stát nadčasovým experimentálním centrem, řadícím se mezi nejvýznamnější zkušebny v Evropě, jako jsou Borås ve Švédsku, Watford ve Velké Británii a Paříž ve Francii. V plánu je špičkové zkušební zařízení, jež obsáhne v současnosti v Evropě unikátní požární komoru a odsávací zvon.

Výjimečná laboratoř bude vystavěna na pozemku města ve Slezské Ostravě, v území areálu bývalých kasáren Hranečník. Zastupitelé města na lednovém zasedání schválili návrh bezúplatného zřízení práva této stavby požární komory Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava na dobu 99 let. V ideálním případě by měla být stavba dokončena v závěru roku 2027.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Požární laboratoř rozšíří mezinárodní spolupráci v oblasti vědy a výzkumu, přispěje k transformaci regionu, podpoří ekologické iniciativy ve městě a zvýší jeho bezpečnost. Díky mezinárodní spolupráci umožní přístup k nejnovějším technologiím a poznatkům, což povede k pokrokům v oblasti energetické efektivity i bezpečnosti. Město získá jedinečný projekt, který přiláká také výzkumné pracovníky a zvýší kvalitu vzdělávání studentů vysokých škol. Ostrava tak zase nabídne zcela výjimečné výzkumné centrum, které k ní přitáhne pozornost nejen vědců napříč zeměmi.“

Laboratoř přispěje ke zlepšení bezpečnosti, ale též k rozvoji vědeckých a technologických inovací. Stane se centrem zásadním pro výzkum a vývoj, podporujícím udržitelnost a bezpečnost v energetickém sektoru. Projekt přinese zjištění pro rozvoj materiálového inženýrství, strojírenství, elektrotechniky a chemie, nanotechnologií, napomůže energetickému využití odpadů. Nezanedbatelný je rovněž dopad na energetické úspory budov, efektivnější nakládání s energiemi v regionu, podpora výroby a dodávek obnovitelné energie i další. Náklady projektu jsou nyní definovány ve výši 83 milionů korun, část financování je zajištěno z projektu REFRESH.

Sdílet:

Více od Libor Běčák