ZAKTV

Uštknutí zmije v Jeseníkách, dívka prožila víkend na JIP krnovské nemocnice


Osmnáctiletá dívka zažila dramatický víkend poté, co ji při rodinné procházce v Jeseníkách uštkla zmije. Dívka byla po prvotním ošetření převezena do krnovské nemocnice, kde strávila několik dní na jednotce intenzivní péče.

Poklidná rodinná procházka poblíž Vrbna pod Pradědem se pro osmnáctiletou dívku změnila v drama, když ji na lesní cestě uštkla zmije. 

František Kuba, mluvčí SZZ Krnov: „Mladá pacientka znenadání ucítila bolest, jako by ji něco bodlo do nohy. Podívala se k zemi a zahlédla v pohybu menšího hada s klikatou čárou na hřbetě."

Svědkům incidentu bylo jasné, že dívku uštkl had a okamžitě přivolali rychlou záchrannou službu. Po prvotním ošetření byla dívka převezena do nemocnice v Krnově, kde byla umístěna na jednotku intenzivní péče.

František Kuba, mluvčí SZZ Krnov: „Mladá pacientka měla v místě hadího kousnutí na vnitřní straně nohy zvětšující se otok. Měla štěstí, jelikož se podle jejího vyprávění jednalo o menšího hada a jedu se do rány dostalo jen malé množství. Hlavní reakcí jejího těla na zmijí jed byla nevolnost a bolesti břicha.“

Zdravotníci ujistili rodinu, že dívka bude po několikadenním pozorování propuštěna domů. 

František Kuba, mluvčí SZZ Krnov: „Léčba pacientky podáním antihistaminik a kortikoidů byla úspěšná. Po třech dnech byla propuštěna do domácího ošetřování.

Ačkoli tento případ skončil šťastně, je důležitým varováním, abychom byli při pohybu v přírodě opatrní a připraveni na možné setkání s hadem. Užitečné je mít v telefonu uložené číslo na Toxikologické informační středisko 224 915 402 nebo 224 919 293, kde specialisté poskytují poradenství jak lékařům, tak veřejnosti v případech otravy či uštknutí. 

Jiří Valenta, vedoucí lékař Toxinologického centra: "Uštknutí zmijí obecnou není v ČR příliš časté. Dochází k němu v řádu desítek případů ročně. Každé kousnutí zmijí navíc neznamená vždy intoxikaci."

Zmije se obvykle snaží vyhnout kontaktu s člověkem a raději uteče, než aby kousla. K uštknutí dochází často v obraně, přičemž asi ve čtvrtině případů zmije nepoužije jed. Přesto je důležité po uštknutí vždy vyhledat lékařskou pomoc, protože příznaky intoxikace mohou nastoupit později.

Jiří Valenta, vedoucí lékař Toxinologického centra: „Při rozvoji známek intoxikace a v případě uštknutí dětí, se doporučuje povolat zdravotnickou pomoc, nejlépe rychlou záchrannou službu. I v případě, kdy se nerozvinou příznaky intoxikace, je vhodné navštívit zdravotnické zařízení.“

Sdílet:

Více od Lukáš Zavadil